25 zajímavostí o Harry Potterovi, které vám možná unikly

Eva Vogelová

Stýská se vám po Harry Potterovi? Nám také. Připomeňte si filmy o něm s pomocí několika zajímavých faktů, které jste možná doposud ještě ani nevěděli.

 1. Producenti chtěli změnit Danielovy oči na zelené, ale on to s kontaktními čočkami nedával. Nesnáší je.
 2. Když Rowling přemýšlela o tom, jaká bude Hermiona, inspirovala se sebou. Spisovatelka prozradila, že byla ve škole velmi nepopulární šprtkou.
 3. Herečka, která hrála Lenku Láskorádovou, si sama navrhovala módní doplňky pro svoji roli.
 4. Ve chvíli, kdy se Gary Oldman prvně seznámil s Danielem Radcliffem, koupil mu basovou kytaru, protože se mladý herec zajímal o hudbu.
 5. Mozkomoři jsou magická stvoření podobná přízrakům. Rowling tvrdila, že představují depresi, kterou sama poznala na vlastní kůži. Lék na zmírnění účinků mozkomorů je prý čokoláda.
 6. Hagridovi během natáčení zůstaly několikrát zamotané věci v jeho plnovousu.
 7. Matka Rowling umřela na roztroušenou sklerózu, což silně ovlivnilo spisovatelčin postup při psaní Harryho Pottera. Smrt se stala hlavním námětem knih.
 8. Stephen King napsal recenzi na Harryho Pottera. V ní tvrdil, že protivná profesorka Dolores Umbridge je nejlépe napsanou psychopatickou záporačkou od dob Hannibala.
 9. Tetování, která má Sirius Black, jsou propůjčena od ruských vězeňských gangů. Symboly označují obávanou osobnost.
 10. Sovu Hedviku hráli ve filmech o Harry Potterovi tři samci.
 11. Herečce, která hrála Ufňukanou Uršulu, bylo třicet sedm let.
 12. Během natáčení filmu Harry Potter a Ohnivý pohár se mezi herci rozšířily vši. Na plac nesměl nikdo, kdo neměl řádně očištěnou hlavu.
 13. Daniel Radcliffe během celého natáčení spotřeboval kolem sedmdesáti hůlek. K tomu ještě vystřídal okolo sto šedesáti brýlí.
 14. Tom Felton se původně ucházel o role Harryho a Rona. Nevyšlo mu to. Nakonec se z něj stal Draco Malfoy.
 15. Přítelkyně Toma Feltona si v posledním filmu zahrála jeho manželku.
 16. Režisér Mike Newell po celou dobu natáčení vůbec nevěděl, že Alan Rickman nosil černé kontaktní čočky.
 17. Snape je postava inspirovaná učitelem, který kdysi učil Rowling.
 18. Slavná jizva ve tvaru blesku byla za celou dobu natáčení týmem maskérů nanášená na Danielovo čelo zhruba šest tisíckrát.
 19. Herec Matthew Lewissi z natáčení odnesl zdravotní újmu. Bonham Carter mu kroužila kolem ucha hůlkou, on se najednou naklonil a kouzelnický předmět mu propíchl ušní bubínek. Tvrdil, že několik dní poté nic neslyšel.
 20. Albus Brumbál byl homosexuál. Měl zamlada intimní vztah s čarodějem Gellertem Grindenwaldem.
 21. Rupert Grint stejně jako jeho postava Ron trpí strachem z pavouků.
 22. Představitel Voldemorta měl údajně neustálé potíže se svým kostýmem. Často zakopával o dlouhý hábit a pořád se mu shrnovaly dámské punčocháče ke kolenům.
 23. Pravda je, že profesorka McGonagall byla za svých školních let členkou famfrpálového družstva Nebelvíru a nebýt vážného zranění po pádu z koštěte, nepochybně by v této disciplíně pokračovala i nadále.
 24. Vzpomínáte si, jak se Hedvika za Harryho obětovala na začátku posledního dílu? Spisovatelka tvrdila, že sova představovala nevinnost a ochranu. Znamenalo to konec Harryho dětství, v ten okamžik se totiž stal dospělým.
Závěrečná scéna Harryho Pottera