3 důvody, proč se před vámi vaše kočka nevyprázdní

Pavla Gabrhelíková

Zvířátka mají tendenci nás následovat i na záchod a do koupelny. U psů je to pochopitelné - vy jim přece taky "asistujete" u vyprazdňování. Ale kočka se, když jí stojíte u bedýnky, prostě nevymáčkne. Čím to je?

  1. Zranitelnost. Řekněme, že nás před močením a kálením na veřejnosti mimo jiné odrazuje stydlivost. Prostě nemáte zájem, aby vás u toho někdo viděl, dokud si třeba nezlomíte obě ruce a není to nezbytně nutné. Pro kočky je to ale spíš v tom, že když dělají bobek, soustřeďují veškerou svou životní energii na to, aby z nich vypadl, a nemají čas hlídat, jestli je někdo zrovna náhodou nenapadne. Proto si rády vybírají taková místa, kde mají „krytá záda“. Vám by se určitě taky nelíbilo dřepnout si uprostřed válečného pole. Pak ještě bobek důkladně zahrabou, aby žádný predátor nepřišel na to, že tam byly. Takže pokud se před vámi kočka nevyprázdní, asi vám dost nevěří. Ale pokud je doma nová, dejte tomu čas. Pokud jde o kočku, kterou máte roky, zkuste se nad tím zamyslet.
  2. Strach z trestu. Když kočička neměla záchod ještě zmáknutý nebo jste umístili bedničku na místo, se kterým není spokojená, mohlo se stát, že byl bobek někde úplně jinde než v písku. A je taky dost možné, že jste nespokojenost s touto situací zrovna neskrývali. Kočka má na tyto chvilky velmi dobrou pamět, dokonce lepší než pes. Takže pokud před vámi do bedničky prostě nevleze a čeká, až odejdete, trest jí dodnes leží v žaludku.
  3. Soukromí. Je možné, že kočka bere svůj čas v bedničce za čas opravdového nefalšovaného soukromí. Je to její písek, je cítit po ní, může se tam hezky v klidu pohrabat a nemusí mít obavy, že ji někdo vyhodí. Tak si to chce užít osamotě. Dopřejte jí to soukromí. A to i přesto, že ona vám to neoplácí a pronásleduje vás na každém kroku.