3 filmy, které se natočily podle skutečných životních příběhů. Všechny vás chytí za srdce

Redakce

Zajímají vás příběhy lidí, kteří se porvali s těžkými životními zkouškami a nakonec zvítězili? Režiséři o nich natočili filmy. Nechte se inspirovat.

Rivalové. Film Rivalové pojednává o dvou slavných závodnících Formule 1. Jeden z nich je James Hunt, brilantní pilot, který si užívá života. Přitažlivý blonďák s modrýma očima působí na ženy jako magnet. Není divu, že vede zhýralý život večírkového krále. Niki Lauda se projevuje ve filmu jako naprostý opak. Chladný a spořádaný muž, který si vezme svoji přítelkyni Marlene. Niki a James jsou rivalové, nejen na trati, ale i v osobním životě. Jednoho dne se však uskutečnil závod na německé trati Nürburgring, který skončil pro Nikiho katastrofou. Při jízdě 250/km v hodině narazil do plotu, který jej vymrštil zpět na dráhu. Do jeho formule poté narazil další závodník. Laudův vrak okamžitě začal hořet. Niki strávil v hořící formuli přibližně jednu minutu, což mu způsobilo vážné popáleniny hlavy a plic. První noci v nemocnici bojoval o život. S pomocí lékařů a jeho silné vůle se mu podařilo přežít. Po pouhých čtyřiceti dvou dnech se vrátil na závody. Silný příběh, který může být pro mnohé z vás inspirací, se opravdu stal. Snímek je natočený co nejvěrněji podle skutečné události, ale vyskytují se v něm jisté rozdíly. Ve filmu jsou James a Niki protivníci, jak na trati, tak v životě, ale ve skutečnosti je to jinak. Oba se stali od určité doby dobrými přáteli. Navíc Laudův charakter se tak diametrálně nelišil od Jamese jako ve filmu. Niki se také někdy rád napil alkoholu na večírcích a dokonce i se samotným Huntem.

Čistá duše. Snímek Čistá duše je inspirovaný životním příběhem matematického génia Johna Forbese Nashe. Život hlavního hrdiny se velmi liší od ostatních. John je uzavřený hoch, který nemá potřebu se sdružovat s jinými lidmi. Přihlásí se na univerzitu v Princetonu. Jeho zájem tkví jen v matematice. Školu nakonec opustí, protože vymyslí novou matematickou teorii, která výrazně zasáhne do ekonomických tezí. Stane se z něj vědec a ožení se. Již během studií u něj začala propukat paranoidní schizofrenie. Byl přesvědčen, že komunikuje s obyvateli vzdálené galaxie. Sám odmítal fakt, že je nemocný. Kvůli tomu byla jeho léčba velmi obtížná. Velkou oporou mu ale byla jeho žena. Schizofrenii nikdy úplně nepřekonal, ale naučil se s ní žít. Za svoji práci dostal Nobelovu cenu. Film je sice inspirován podle skutečného příběhu Johna Nashe, ale některé věci se ve skutečnosti odvíjely jinak. Ve snímku má John optické i sluchové halucinace, doopravdy však trpěl pouze sluchovými.

Surfařka. Bethany Hamilton je mladá dívka, která má ambice k tomu, aby se stala profesionální surfařkou. V cestě na vysněnou kariéru jí nic nebrání. Snadno vítězí v závodech. Velký úspěch má na dosah ruky. Jednoho dne si jde s rodinou zasurfovat na havajskou pláž, kde ji napadne pětimetrový žralok tygří. Ukousne jí levou ruku. Okamžitě je převezena do nemocnice a absolvuje několik operací. Bethany se po zotavení nevzdává a učí se znovu surfovat jen s jednou rukou. Tvrdě trénuje na regionální závod, ale nakonec ho nevyhraje a skončí pátá. Film se z velké části podobá realitě a u natáčení asistovala samotná Bethany. Scéna, při které dívce žralok ukousl ruku, ve skutečnosti údajně nebyla tak drastická, jako ve filmu. Pár let před natočením snímku se Bethany doopravdy stala profesionální surfařkou. A nejen to, založila si vlastní nadaci pro lidi, kteří zažili traumatickou amputaci. Svým životem neustále inspiruje mnoho lidí po celém světě.

5 zahraničních filmů, které se točily v Česku

Postapokalyptické filmy z 21. století: Z těch mrazí…

Témata:,