3 filmy, ve kterých hraje hlavní roli vážná nemoc

Redakce

Děj některých filmů je postaven na vážných nemocech, kterými trpí hlavní hrdinové. Onemocnění nikdy nejsou veselá, ale jen kvůli nim si mnozí lidé dokázali poslední chvíle života užít naplno. Bez nich by nás dané snímky nechytly za srdce. Poplačte si u dojemných osudů filmových hrdinů.

Než si pro nás přijde (2007)

Snímek natočil Američan Rob Reiner. Dva stárnoucí muži dohromady svede náhoda. Oba se potkají v jednom nemocničním pokoji a zjistí, že mají rakovinu a čeká je zhruba už jen rok života. Milionář Edward Cole se věnuje podnikání a má spoustu peněz. Chová se arogantně. Miluje moc a peníze. Nevyšlo mu žádné manželství a ani se svojí dcerou nemá příliš dobrý vztah. V nemocnici vedle Edwarda leží Carter Chambers, který je osobnostně úplně jiný. Pracuje jako automechanik a má milující rodinu. Rakovina oba muže spojí dohromady a donutí je přemýšlet nad vlastním životem jinak než doposud. Rozhodnou se život dožít naplno. Napíší si seznam nesplněných přání a snů, které chtějí zažít, než natáhnou bačkory.

Tragikomedie nám ukazuje, že vážná nemoc může postihnout každého. Bohatého i chudého či zlého i hodného. Tuto skutečnost si mnozí z nás neuvědomují. Tento film také ukazuje, že vážná nemoc není pro člověka jen špatná věc. Dokáže ho donutit zamyslet se nad svým životem, vážit si jej a hlavně žít naplno. Není divu, že diváky po celém světě dostal tento snímek na kolena. Připomněl jim alespoň na chvíli hodnotu života. 

Nedotknutelní (2011)

Snímek Nedotknutelní natočili Francouzi Olivier Nakache a Eric Toledano. Hlavní hrdina Philippe má ochrnuté téměř celé tělo kromě hlavy. Nemůže hýbat vůbec ničím a má cit jen v uších. Potřebuje péči čtyřiadvacet hodin denně. O peníze nemá nouzi, ale pomalu ztrácí smysl života. Hledá pečovatele, který by se o něj staral a zároveň mu vnesl radost do života. Vybere si černého sígra Drisse, kterého nedávno propustili z vězení. Na první pohled si vybral toho nejnevhodnějšího kandidáta. Oba si však k sobě časem najdou cestu. Driss se k ochrnutému Philippovi nechová jako k postiženému a tím ho zase vrátí do života. Nakonec se stanou dobrými přáteli.

Komediální drama je velice dobře hodnoceno, jak náročnými diváky, tak kritiky. Režiséři jej natočili podle skutečné události. Opravdový Philippe Pozzo di Borgo si při paraglidingu zranil páteř a ochrnul. Stejně jako filmový hrdina si našel ošetřovatele podobného, jako byl Driss. Z tohoto důvodu snímek působí velmi reálně. Film nám ukazuje, že nemocný člověk může mít ze života větší radost než zdravý. Můžete si u něj i poplakat a trapně vypadat rozhodně nebudete.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Snímek natočil Američan Josh Boone. Hlavní hrdinka Hazel je mladá dívka, která nemá chuť do života. Bojuje s rakovinou plic. Zhruba od svých třinácti let za sebou tahá kyslíkovou bombu, aby se jí lépe dýchalo. Začala chodit do terapeutické skupiny pro lidi, kteří bojují s rakovinou. Pozná tam s kluka, kterého zákeřná nemoc postihla také. Přesto všechno se do sebe zamilují. Neprožívají svůj život jako ostatní páry v jejich věku. Oba se s nadhledem snaží čelit svým vážným onemocněním. Hazel miluje knihy, konkrétně román Císařský neduh. Na autora příběhu má několik otázek. Považuje za velmi důležité je vědět. Gusovi, jejímu nemocnému příteli, se podaří jej kontaktovat. Autor titulu oba pozve k sobě domů do Amsterdamu. Setkání neproběhne příliš vlídně a odpovědi na své otázky se Hazel nedozví. Nakonec jí je ale zodpoví sám život.

Snímek sice nepracuje tak kvalitně s myšlenkou vážného onemocnění jako předchozí dva snímky, ale také se nedá označit pouze za povrchový snímek. Rakovina změní životy oběma hlavním hrdinům. Přivede jim do života opravdovou lásku bez předsudků. Takovou někteří lidé hledají celý život. Oba dva si už v tak mladém věku uvědomí hodnotu života, o které si mnozí lidé mohou nechat jen zdát.  

Jak dnes vypadá sprosťák Stifler?

Jak dnes vypadají představitelé Addamsovy rodiny?