3 příznaky, že vaš kočka utrpěla šok a musíte okamžitě na veterinu

Paga

Šok může kočka utpět jakoukoliv neobvyklou situací. Ten následně zapříčiní omezení přítoku krve do životně důležitých orgánů. Do tohoto stavu se může dostat kvůli traumatu nebo vinou těžké nemoci. Každopádně je potřeba ji vzít co nejrychleji k veterináři.

Hyperventilace

Jak uvádí web Cuteness.com, jednou z příčin šoku je hyperventilace. Jednoduše řečeno – kočka zrychleně dýchá. Narozdíl od psů to u ní ale nebude patrné na první pohled. Pokud máte tedy podezření, že je kočka v šoku, začněte sledovat frekvenci jejího dýchání. Přirozená frekvence je mezi 20 až 30 dechy za minutu. Počítejte její nádechy v 15 vteřinách a pak je znásobte čtyřmi. Pokud je počet výrazně vyšší než 30, i když kočka klidně leží, okamžitě ji odvezte k veterináři!

Barva sliznic

Z těch se dá vyčíst mnohé. Pokud kočku nic netrápí, jsou její víčka, dásně a tlamička zevnitř hezky růžové. Jakákoliv jiná barva ale naznačuje, že je něco špatně. Sliznice se mohou zbarvit do červena, hněda, žluta, bíla i modra. A žádná z těchto barev není OK. To může být asi nejlepším ukazatelem toho, že něco není v pořádku – zjistíte to hned a je to na první pohled patrné. Doporučuje se taky sáhnout kočce do tlamy a lehce zmáčknout dásně. Sledujte, jak rychle se dáseň zalije krví a jak se zase vrátí do normálního stavu. Nemělo by to trvat déle než dvě sekundy.

Teplota

Hypotermie je stav, kdy se nějaký tvor zahřívá na menší teplotu, než je jeho přirozená. Předpokládáme, že nebudete chtít strkat doma kočce do zadečku teploměr. Zkuste na ni ale sáhnout. Zdá se vám chladná? Pak je možné, že ji postihl právě tento příznak. Jestli navíc chladnější povrch těla doprovází i třes, máte jasno. Okamžitě vyrazte na veterinu!