4 důkazy, že se zbytečně moc kritizujete

Eva Vogelová

Konstruktivní kritika od ostatních vás může posunout dál. Pokud se však často kritizujete sami, nevede to k ničemu. Jak poznáte, že už to vážně přeháníte?

  1. Neustále se bojíte, že něco zkazíte

Máte strach se vrhat do nových věcí, protože si o sobě myslíte, že jste neschopní. V práci či ve škole se neangažujete do věcí, které nejsou nutné, abyste něco nezvorali. Špatně se seznamujete s novými lidmi, protože máte strach, že se akorát ztrapníte. Nemáte v sebe vůbec důvěru. Nevěříte, že něco opravdu dokážete. Místo toho, abyste vyzkoušeli, co vám život nabízí, raději trčíte v koutě kvůli přehnanému strachu, že nic nezvládnete. Myslíte si o sobě, že jste k ničemu a neradi se s tím někomu svěřujete.

  1. Sociální sítě vás ničí

Sociální sítě mají na spoustu lidí velký vliv. Většina uživatelů se na nich ráda chlubí svými zážitky a úspěchy. Samo o sobě na tom není špatného. Problém mají ti, kteří svůj život srovnávají s ostatními profily. Možná jste na tom podobně. Díváte se na úspěchy jiných a říkáte si, že jste oproti nim nedokázali vůbec nic. Trápí vás, že jsou šťastní a vy doma pouze fňukáte s mobilem v ruce. Toužíte, aby váš život byl stejně krásný jako lidí na Instagramu. Problém je v tom, že všichni na sociálních sítích zveřejňují pouze malý výsek ze svého života. Se starostmi se většinou nepochlubí. Tím, že se srovnáváte s ostatními lidmi, které ani dobře neznáte, se ponižujete a trápíte. Měli byste s tím hned přestat a něco se svým životem udělat.

  1. Chodíte s člověkem, který pro vás není ten pravý

Máte vztah s člověkem, se kterým si zcela nerozumíte a nemilujete ho. Nechali jste se sbalit, ale ve skutečnosti jste chtěli někoho úplně jiného. Myslíte si, že na jiného člověka nemáte. Z toho důvodu zůstáváte s někým, koho ani moc nemáte rádi. Nedovolíte si oslovit člověka, který se vám líbí, protože si myslíte, že na něj nemáte. Vaše jednání je absurdní. Zbytečně se moc kritizujete a snižujete svoji hodnotu. Měli byste si začít uvědomovat své kvality!

  1. Máte na sebe moc vysoké nároky

Chtěli byste toho zvládnout hrozně moc, ale pořád máte pocit, že děláte málo. Snažíte se hodně pracovat, ale stejně máte dojem, že byste toho mohli zvládnout mnohem více. Zabýváte se různými aktivitami, ale chtěli byste je zvládat lépe. Vaše schopnosti vám přijdou nedostačující. Pochvaly od ostatních lidí víceméně ignorujete. Nedokážete se sami ocenit. Když v něčem uspějete, hned musíte začít pracovat na něčem dalším, protože vám to nestačí. Místo toho, abyste se nějak odměnili za to, co všechno zvládáte, kritizujete se za nedostatky. Odmítáte vidět své pozitivní stránky, zaměřujete se pouze na ty negativní. Pokud se vám něco podaří, svůj úspěch shodíte. S takovým přístupem vám hrozí syndrom vyhoření, protože každý člověk má své limity. Kladete si na sebe větší nálož, než zvládnete unést. Pokud se nezměníte, nikdy se sebou nebudete spokojení.