Důvody, proč se psi oklepávají

Pavla Gabrhelíková

Je jasné, že když se vrátíte z deštivé procházky, tak se pes oklepe. Nejlépe doma a tak, aby vám tím zašpinil celou stěnu. Ale jsou okamžiky, kdy nechápete, proč se pes začal oklepávat. V takovém případě to s velkou pravděpodobností bude jeden z těchto důvodů.

  • Je ve stresu. Doslova se ho ze sebe snaží setřást. Ve stresu psům vylétne hladina adrenalinu, který potřebují nějak ventilovat. Pokud to začnou dělat při kontaktu s někým cizím, raději ho poproste, ať psa nechá na pokoji.
  • Když je po všem. Všimli jste si, že se pes oklepe po procházce nebo když odchází ze hry s jiným psem? Oklepání uvolňuje svaly a je signálem, že je klidný a už si hrát nebo cvičit nepotřebuje. Naznačuje, že už má dost a raději by šel odpočívat.
  • Je nemocný. Psi často třepou hlavou nebo celým tělem, když mají zdravotní problém. Nemá vodu v uchu? Zánět uší? Kožní alergii? Neškrábe se? Pokud se pes oklepává několikrát za sebou a dělá to nápadně často, vezměte ho raději na veterinu.
  • Kdy je třeba začít to řešit? Každý majitel by měl svého psa pozorovat a dokázat posoudit, kdy se chová jinak než obvykle. Nemusíte panikařit kvůli každému oklepání. Ale pokud se cokoliv odkloní od normálu, psa pozorujte. Pokud máte pochybnosti, raději zajeďte na veterinu. Za to nic nedáte a budete mít jistotu, že je vše v pořádku.