4 důvody, proč si psi lížou zadek

Pavla Gabrhelíková

Možná vám to přijde nechutné, ale psi pro to mají jasný důvod. Může to být obyčejný projev péče o sebe, ale taky známka, že mají problém a potřebují pomoct.

  1. Standardní péče. Žádný psí toaleťák neexistuje, proto jsou nuceni použít svůj jazyk (nebo váš koberec). Nemějte to proto svému psovi za zlé. Buďte spíš rádi, že je tak čistotný. Akorát se chvilku zdržte pusinek.
  2. Anální žlázky. Žlázky uvnitř psího zadečku obsahují velmi silně zapáchající tekutinu. Dříve ji psi používali k označení území a jeho ochraně před predátory. Dneska je kvůli ní jenom svědí prcka. Takže pokud si začne váš pes divoce otírat řiťku o zem, musíte mu je vymáčknout. Doporučujeme si na to vzít gumové rukavice a dělat to venku, jinak se toho smradu nezbavíte. Anebo o to poproste veterináře u něj v ordinaci.
  3. Svědění, podráždění nebo infekce. Pokud si pejsek olizuje zadeček víc než obvykle, zpozorněte. Možná trpí bakteriální infekcí, alergií nebo si podráždil kůži. Každopádně ho raději vezměte na veterinu.
  4. Paraziti. Je taky možné, že ho trápí blechy nebo klíště. Nejčastěji poznáte, že má pes blechy (i ten nejhuňatější), když se mu podíváte do oblasti kolem konečníku. Jestli se to tam po prohrábnutí srsti proti jejímu směru hemží, má váš pes blechy. Možná se mu ale taky v řitním otvoru drží klíšťák. Drzoun jeden! I tady budete muset zakročit…