4 fascinující fakta o kočičím mozku, o kterých jste určitě neslyšeli

Pavla Gabrhelíková

Zvířata jsou úžasná stvoření. Obzvlášť kočky. Jeden nepřestává žasnout nad jejich světem. Jsou výbornými lovci i společníky. Nic z toho by nebylo možné, kdyby jejich mozek nebyl fascinující jako ony samy.

  1. Dokáží vypozorovat vaše návyky. Nerozumí povelům jako psi, ale rozumí našim gestům. Díky tomu poznají, že si jdete dělat jídlo nebo že se zlobíte. To mimo jiné znamená, že se dají i vycvičit. Umějí přiřadit znalosti k příjemným nebo nepříjemným pocitům. S lidmi už strávily spoustu času, takže to s námi umí. Psům se ale v poslušnosti stejně nikdy nevyrovnají.
  2. Umějí hledat. I když objekt, který loví, zmizí, dokážou si pamatovat, kde ho viděly naposled a jak vypadal. To u zvířat není příliš obvyklé. Tato schopnost z nich dělá výborné lovce.
  3. Nemají zrovna nejlepší paměť. Kdyby hledal Pixar zástupce Dory z Hledá se Nemo ve světě savců, byla by to kočka. Krátkodobou neboli pracovní paměť mají výbornou. S tou dlouhodobou je to horší. Čím jsou starší a v horším zdravotním stavu, tím se snižuje jejich schopnost něco si vybavit.
  4. Jsou schopné rozlišovat časové úseky. Proto kočka ví, že většinou spíte osm hodin a přesně po osmi hodinách vás začne budit kvůli kapsičce. Ví, kdy přijdete z práce i kdy jim dosypete misku. Tuto mentální schopnost mají kvůli lovu. Zvířata se totiž na určitá místa vracejí v určitou dobu. A oni tam jsou, aby je ulovily…