4 fáze psího života: Víte, co pro vás jako majitele obnáší?

Pavla Gabrhelíková

Pes je vaše zodpovědnost. Je nutné mu v každém období jeho života dopřát vše, co potřebuje. Myslete na to, že nezůstane roztomilým štěňátkem a jednou zestárne. Jenže mezi tím je dost času. Víte, co máte dělat?

  1. Štěňátko: Do 6 měsíců. Je to ten nejsladší i nejnáročnější čas. Máte doma toho nejroztomilejšího, nejkrásnějšího a nejbezbranějšího tvora. Jenomže taky čůrá a kadí všude kolem a místo zubů má drásavé jehličky. V tomto období se potřebuje naučit sociálním pravidlům a seznámit se s co největším počtem psích plemen, protože rozvíjí celoživotní sociální dovednosti. Taky se musí naučit hygieně a podstoupit všechna očkování. Majitelé by měli pomalu začít se základním výcvikem.
  2. Dospívání: 6 až 18 měsíců. Ano, i pes prochází něčím, co by se dalo nazvat pubertou. V tomto období je víc než nutné, abyste zakročili poctivým výcvikem. V roce byste měli přejít na krmení granulemi pro dospělé psy a několikadenní dávky jídla snížit na jedinou. Menší psi dosáhnou své maximální velikosti do 18 měsíců, ti větší a obří dorůstají do svých rozměrů delší dobu. Dospívání s sebou nese mocenské boje (i s majitelem) a o slovo se přihlásí i hormony. Jinými slovy: Budete rádi, až to bude za vámi.
  3. Dospělost: 18 měsíců až 10 let. Pes už by měl být zvyklý na rutinu a mít jasno o svém postavení ve smečce. Je už totiž dospělý. Ale ne všechna plemena se uklidní. Například u pitbulů k tomu může dojít až v pěti letech, jestli vůbec. Nicméně váš pes už není rozevláté štěně ani nevypočitatelný puberťák. Měl by umět přivolání, odložení, sedni a lehni. Pokud jste zanedbali výcvik, ještě nic není ztraceno. Ale čím víc budete otálet, tím víc se na cvičáku nadřete.
  4. Senior: 10 let a více. Návštěvy veterináře by měly být preventivní a poměrně časté. Staršího pejska byste neměli trápit několikakilometrovými procházkami nebo náročným výcvikem. Potřebuje především odpočívat. Hlídejte funkci jeho orgánů, opatrujte jeho klouby a nenechte ho ztloustnout. Je vhodné přejít taky na stravu pro psí seniory. Teď na vás je, abyste mu zařídili co nejkrásnější podzim života.
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit