4 fáze psího života: Víte, co pro vás jako majitele obnáší?

Pavla Gabrhelíková

Pes je vaše zodpovědnost. Je nutné mu v každém období jeho života dopřát vše, co potřebuje. Myslete na to, že nezůstane roztomilým štěňátkem a jednou zestárne. Jenže mezi tím je dost času. Víte, co máte dělat?

  1. Štěňátko: Do 6 měsíců. Je to ten nejsladší i nejnáročnější čas. Máte doma toho nejroztomilejšího, nejkrásnějšího a nejbezbranějšího tvora. Jenomže taky čůrá a kadí všude kolem a místo zubů má drásavé jehličky. V tomto období se potřebuje naučit sociálním pravidlům a seznámit se s co největším počtem psích plemen, protože rozvíjí celoživotní sociální dovednosti. Taky se musí naučit hygieně a podstoupit všechna očkování. Majitelé by měli pomalu začít se základním výcvikem.
  2. Dospívání: 6 až 18 měsíců. Ano, i pes prochází něčím, co by se dalo nazvat pubertou. V tomto období je víc než nutné, abyste zakročili poctivým výcvikem. V roce byste měli přejít na krmení granulemi pro dospělé psy a několikadenní dávky jídla snížit na jedinou. Menší psi dosáhnou své maximální velikosti do 18 měsíců, ti větší a obří dorůstají do svých rozměrů delší dobu. Dospívání s sebou nese mocenské boje (i s majitelem) a o slovo se přihlásí i hormony. Jinými slovy: Budete rádi, až to bude za vámi.
  3. Dospělost: 18 měsíců až 10 let. Pes už by měl být zvyklý na rutinu a mít jasno o svém postavení ve smečce. Je už totiž dospělý. Ale ne všechna plemena se uklidní. Například u pitbulů k tomu může dojít až v pěti letech, jestli vůbec. Nicméně váš pes už není rozevláté štěně ani nevypočitatelný puberťák. Měl by umět přivolání, odložení, sedni a lehni. Pokud jste zanedbali výcvik, ještě nic není ztraceno. Ale čím víc budete otálet, tím víc se na cvičáku nadřete.
  4. Senior: 10 let a více. Návštěvy veterináře by měly být preventivní a poměrně časté. Staršího pejska byste neměli trápit několikakilometrovými procházkami nebo náročným výcvikem. Potřebuje především odpočívat. Hlídejte funkci jeho orgánů, opatrujte jeho klouby a nenechte ho ztloustnout. Je vhodné přejít taky na stravu pro psí seniory. Teď na vás je, abyste mu zařídili co nejkrásnější podzim života.