4 nejkouzelnější vánoční písně, bez kterých byste nezažili ten pravý Štědrý den

Eva Vogelová

Chcete se užít Vánoce se vším všudy? Pusťte si na Štědrý den písně, které jsou s ním již několik desítek let spojené.

Judy Garland – Have Yourself a Merry Little Christmas

Judy byla výjimečná hollywoodská zpěvačka a herečka. Bohužel zemřela předčasně, od raného mládí měla totiž potíže s alkoholem. Porodila dceru Lizu Minnelli, která je dnes také úspěšná zpěvačka a herečka. Judy Garland měla krásný hlas a své fanoušky ještě omračovala svoji krásou. Při této kombinaci je těžké se nerozplývat nad písní Have Yourself a Merry Little Christmas. Song pochází z muzikálu Meet Me in St. Luis. Píseň v člověku vyvolává melancholii, která se dokáže dotknout každého. Zatímco slova nejsou negativní, výkon Judy je srdcervoucí. Song se stal natolik populární, že ho přezpívalo ještě několik interpretů. Mezi ně se řadí i Frank Sinatra nebo Christina Aquilera. Nikomu se však nepodařilo tak dobře píseň nazpívat.

JUDY GARLAND: MEET ME IN ST LOUIS‘. ‚HAVE YOURSELF A MERRY LITTLE CHRISTMAS‘ WI

John Lennon a Yoko Ono, The Plastic Ono Band with The Harlem Community Choir – Happy Xmas (War Is Over)

Od vydání této písně už uplynulo téměř šestačtyřicet let, ale je stále aktuální. John Lennon a Yoko ono začali vytvářet hudbu, která uměla proniknout k obrovským masám lidí. Píseň Happy Xmas je velmi dobře hudebně zpracovaná a chytlavá. Nejeden člověk si ji o Vánocích brouká. To není vše, nese s sebou i velké poselství. Vánoční song vyjadřuje touhu po míru a reaguje na válku ve Vietnamu. John a Yoko chtěli, aby si lidé uvědomili, že všichni neseme zodpovědnost za to, co se děje. Pokud budeme neustále tvrdit, že s tím nic nezmůžeme a nejsme schopní to změnit, pak to bude pravda. Není divu, že píseň Happy Xmas je i symbolem Vánoc.

Happy Xmas (War Is Over) – John & Yoko_ The Plastic Ono Band with The Harlem Com

Bessie Smith – At the Christmas Ball 

Rozhodně není bláznivé poslouchat na Vánoce blues, pokud ho zpívá Bessie Smith. Legendární bluesová zpěvačka dala světu vánoční dárek ve formě písně At the Christmas Ball. Tento song nazpívala poté, co jí slávu vyneslo album Down-Hearted Blues. Píseň je pohodová a dobrosrdečná.

Bessie Smith – Devil’s Gonna Git You 1928 Blues

Bing Crosby a David Bowie – The Little Drummer Boy / Peace on Earth

Píseň The Little Drummer Boy je tradičně známá jako neustále se opakující vánoční melodie. Bing Crosby a David Bowie z ní udělali radostnou a povznášející píseň. Nevznikla by nebýt Davidovi mámy. Svého syna přesvědčila, aby vystoupil v televizním speciálu s Bingem v roce 1977. Bowie svoji matku miloval a tak jí její přání splnil. Oba dali hlavy dohromady a rozhodli se přetvořit song The Little Drummer Boy na úplně novou píseň. Ta nese název Peace on Earth. Spolupráce se jim velmi povedla.

Bing Crosby, David Bowie – The Little Drummer Boy Peace On Earth