5 nejmenších psích plemen, která můžete chovat v bytě

Eva Vogelová

Rádi byste si pořídili pejska do menšího bytu? Některá plemena jsou na to svojí velikostí jako dělaná. Sice jsou tito psi maličcí, ale kupu lásky vám rozdají podobně jako ti velcí. Jací pejskové se řadí mezi ty nejmenší na světě?

Jorkšírský teriér

Jorkšír váží zhruba tři kila a na výšku měří okolo dvaceti dvou centimetrů. Na to, že je tak malý, má spoustu energie. Miluje pohyb, pravidelné vycházky jsou pro něj důležité. Téměř nikoho se nebojí, dokáže se postavit i proti větším psům a lidem. Svého pána má rád a chová se k němu loajálně. Jorkšír si chce hrát a často žádá ostatní o pozornost. Má dlouhou a lesklou srst, která je na hlazení ideální. Dožívá se poměrně dlouhého věku, a to kolem čtrnácti let. Pokud byste s ním pravidelně navštěvovali veterináře, nechávali ho očkovat a odčervovat, bude mít pravděpodobně dlouhý život bez větších zdravotních komplikací.

Maltézský psík

Maltézský psík váží zhruba tři až pět kil a na výšku měří dvacet až dvacet pět centimetrů. Poměrně snadno se dokáže spřátelit s ostatními psi a kočkami. Některá menší zvířátka nemusí mít rád, ale nikomu by neublížil. Maltézský psík má celkem přátelskou povahu a je inteligentní. Dokáže se na svého pána velmi citově upnout. Potřebuje, aby se s ním majitel mazlil a dával mu lásku. Potřebná je však i péče o jeho kožíšek, který vyžaduje každodenní údržbu. Stejně jako jorkšír si velmi rád hraje a chodí na procházky, ale pohybu tolik nepotřebuje. Průměrně se dožívá patnácti let.

Mops

Mops váží zhruba šest až osm kilo a na výšku měří kolem dvaceti pěti až třiceti centimetrů. Má rád, když může být v centru dění. Nevadí mu rušná domácnost a děti. Často vyžaduje pozornost. Nemá rád delší odloučení od pána a pro něj dlouho může znamenat třeba jen jeden den. Povahově je cílevědomý, když si něco umane, musí to mít, ale rozhodně není agresivní. Není příliš náročný na výchovu a ani na pečování o zevnějšek. Tito pejskové se potýkají s očními problémy, mají sklon také k dýchacím potížím. Nemají rádi vedro. Rozhodně nejde o žádného venkovního mazlíčka. Mopsovi bude nejlépe u pána v posteli. Dožívá se zhruba dvanácti až patnácti let.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček váži kolem devíti až čtrnácti kilo a na výšku měří zhruba od dvaceti osmi do třiceti čtyř centimetrů. Stejně jako výše zmíněná psí plemena, i tohle citově přimyká ke svému pánovi. A to natolik, že na ostatní psy nebo lidi může žárlit. Dokáže si však zamilovat celou rodinu. K dalším zvířatům se může chovat odměřeně a povýšeně, pokud s nimi nevyrůstá a nežije v jedné domácnosti. K životu nepotřebuje moc prostoru ani pohybu. Stačí mu krátké procházky, během kterých vykoná svoji potřebu, a zbytek času nejraději tráví doma se svým pánem. Ačkoliv na to nevypadá, dokáže se pohybovat poměrně rychle. Není nijak obzvlášť náročné se o něj starat. Potřebuje hlavně lásku a jídlo. S tím by se to však nemělo přehánět. Majitel by měl dodržovat předepsané dávky jídla, protože toto plemeno má výrazné sklony k nadváze. Špatně snáší nízké i vysoké teploty. Francouzský buldoček se dožívá zhruba deseti až dvanácti let.

Čivava

Čivava váží okolo dvou až tří kil a na výšku měří patnáct až dvacet dva centimetrů. Tento pejsek má poměrně velké sebevědomí na to, jak je maličký. Strach však může pociťovat také, je opatrný, na cizí psy a lidi si dává pozor. Rodinu, která se k němu chová láskyplně, si dokáže zamilovat. Má rád i děti, ale ty si ho často kvůli jeho velikosti pletou s hračkou. V takovém případě je potřeba jim dát důrazně najevo, že jde o živého tvora, který si vyžaduje jemné a pečlivé zacházení. Nepotřebuje velký prostor, stačí, když bude v blízkosti svého pána. Dobře opečovávaná čivava se může dožít i dvaceti let. 

Témata:, ,