4 rady, jak si nebrat každou malichernost osobně

Eva Vogelová

Zjistili jste, že vás vaši kolegové za zády pomlouvají? Někdo na ulici se na vás zamračil? Zakoktali jste se během prezentace či referátu? Někdo vás neúměrně zkritizoval a vy jste se v tu chvíli nedokázali bránit? Nepříjemných situací v životě zažijete spousty. Většinou nejde o žádné velké katastrofy, ale vy si je přesto berete příliš osobně. Jak s tím přestat?

  1. Snažte se nahlížet na kritiku z druhé strany

Když vás rozhodí každá maličkost, nejspíš nemáte dostatek sebevědomí. Pokud vás zasáhne neoprávněná či nesmyslná kritika od druhého člověka, nevážíte si sami sebe. Necháte se přesvědčit ostatními o tom, že jste špatní. Zkuste se na nepříjemné situace, které se vám občas dějí, podívat s odstupem. Objektivně si připomeňte scénář dané situace a přemýšlejte nad tím, proč se k vám ten člověk takto choval. Měl k tomu opravdový důvod, nebo zrovna prožíval nepříjemný den? Často se totiž stává, že se lidé k ostatním chovají zle, když je něco trápí a potřebují si zchladit žáhu na někom jiném. Ve skutečnosti on je ten, kdo by si měl sáhnout do svědomí, protože se choval nepřiměřeně. Když ale od někoho dostanete konstruktivní kritiku, většinou to s vámi nemyslí zle. Chce, abyste se díky ní posunuli dál.

  1. Trapas není konec světa

Pokud vás nikdo nezkritizoval, ale nějak jste se ztrapnili, odpusťte si svoje ztrapnění a berte ho s úsměvem. Opravdu si myslíte, že člověk, před kterým jste se ztrapnili, nikdy neudělal žádnou chybu? Navíc má nepochybně svých starostí dost a na váš prohřešek už stejně zapomněl.

  1. Ověřte si pravdivost svých předsudků

Možná se vám zdá, že jste zažili něco, čím je potřeba se neustále trápit. S někým jste se nepohodli nebo jste udělali nějakou chybu. Vy můžete vnímat různé věci velmi emotivně, ale druzí nad tím třeba mávnou rukou. Ve své hlavě si zbytečně budujete hororové scénáře o tom, jak vás vnímají ostatní. Uvědomte si, že každý člověk vidí svět odlišně. Vaše jednání vám mohlo přijít katastrofální, ale ostatní si můžou myslet něco úplně jiného. Pokud se svých předsudků nemůžete zbavit, seberte odvahu a zeptejte se ostatních, jak vás skutečně vnímají. Nepochybně vám rádi sdělí svůj názor a možná vás překvapí.

  1. Uvědomte si svoji hodnotu

Nesmíte mínění o sobě zakládat na nesmyslných reakcích z okolí. Začněte tím, že si napíšete na papír seznam vlastností, kterých si na sobě vážíte. Poté si vzpomeňte na činy, které jste vykonali a kvůli nim jste na sebe pyšní. Může jít o pomoc kamarádům v nouzi, vrácení nalezených peněz původnímu majiteli nebo vložení velkého úsilí do studia. Neopomíjejte to, co z vás dělá hodnotného člověka.