4 tipy, jak přestat porovnávat svůj vztah s ostatními

Lucie Bryndová

Máte pocit, že jsou všichni vaši přátelé ve svých vztazích šťastnější, mají hezčí a naplněnější život a cítíte se neustále tak trochu pozadu? Možná nebude až takový problém ve vašem vztahu, jako v tom, jak na sebe a na druhé nahlížíte. Jak jednou provždy s porovnáváním se s ostatními skoncovat?

  1. Nevěřte všemu, co vidíte. Sociální sítě mají obrovskou moc, a to hlavně kvůli tomu, že vůbec neodráží životy lidí takové, jaké ve skutečnosti jsou. Díky nim se sice dostáváme potažmo až do obýváků svých přátel a známých, vidíme fotky párů, jak spolu tráví spoustu volného času, vymýšlí nejrůznější aktivity a přitom se neustále usmívají nebo líbají a mnohdy tak vypadají zdánlivě šťastně a jako perfektní páry, ale realita může být naprosto odlišná. Na fotkách už nevidíte, co jim předcházelo, a jaké problémy mezi sebou druzí mají. Pokud si chcete udržet šťastný a naplněný vztah, přestaňte tak usilovně sledovat, co zrovna dělají ostatní, a raději se zaměřte na skutečný život, který vedete. To, že jste s někým šťastni a máte se rádi, přece nejlépe víte vy sami, na to nepotřebujete lajky a komentáře ostatních.
  2. Obraťte pozornost na sebe. Když se musíte neustále srovnávat s ostatními, abyste si ověřili, že sami děláte všechno tak, jak by se „mělo“, může to znamenat, že nevěříte sami sobě nebo vašemu vztahu. Pokud máte pocit, že jsou najednou všichni kolem vás zadaní, můžete začít pochybovat o tom, zda jste vůbec schopni najít si životního partnera i vy, a to i ve chvíli, kdy nikoho nehledáte. Podobné to může být i ve chvíli, kdy se vaši přátelé zasnoubí a vy a váš partner spolu stále „jen“ chodíte, můžete začít zpochybňovat, jestli má váš vztah vůbec smysl. Jestli se chcete cítit jistí sami sebou, nebojte se bojovat s touhou nechat se ostatními strhávat k takovým myšlenkám. Místo toho myslete na to, co vás kromě vztahu ještě naplňuje, ať už je to práce, škola nebo čas strávený s přáteli nebo rodinou.
  3. Přestaňte obviňovat svůj protějšek. To, že se vám na druhých něco líbí, ať už je to cokoli, vás může maximálně motivovat k tomu, abyste něco změnili sami na sobě, pokud to tak cítíte. Ale začít debatovat s vaším partnerem o tom, proč nejste takoví jako Jirka s Katkou nebo David s Evou, je začátek konce. Domnívat se, že napodobování chování někoho jiného vyřeší problémy ve vašem vztahu, je trošku naivní. Raději se zamyslete nad tím, čím vás dělá váš protějšek šťastnými, a pak také vztahu něco obětujte. Snažte se dělat věci společně, a to i přesto, že třeba nepatří nějaká aktivita, kterou má váš partner rád, mezi vaše neoblíbenější. Jde přece o čas, který trávíte s tím, na kom vám záleží.
  4. Využijte momentu žárlivosti. Zahlídli jste na Instagramu svých přátel fotku, jak zrovna společně zdolávají vrcholky hor, a žárlíte na ně, protože sami sedíte doma u bedny na gauči? Využijte momentu žárlivosti a proměňte ji v brilantní nápad, kam vyrazit příště s partnerem. Naplánujte si společně něco, co vás oba baví. Pokud to vadí pouze vám a vašemu partnerovi je fajn a nic ho netrápí, nebojte se mu svěřit a poproste ho, zda by s vámi příště nezašel na výstavu vašeho oblíbeného umělce nebo kamkoli jinam.