5 důvodů, proč dnes nevynechat šálek kávy

Lucie Bryndová

Ristretto, espresso, doppio, lungo, macchiato, cappuccino nebo latte. To jsou základní druhy kávy, které si s oblibou vychutnávají lidé na celém světě. Ať už máte rádi samotnou černou kávu nebo pěkně oslazenou a doplněnou hustou mléčnou pěnou, určitě vás potěší následující důvody, proč si ji vychutnat, které vaši vášeň pro pití této voňavé dobroty ještě umocní.

  1. Budete výkonnější. Divíte se ve fitku tomu, proč do sebe kopnou trenéři těsně před tréninkem „panáka“ kávy? Zkuste to příště také. Káva prospívá výkonnosti, a to zejména u vytrvalostních sportů, jako je jízda na kole nebo běhání. A to byla přitom do roku 2005 na seznamu zakázaných dopingových látek. Myslete ale také na to, že dehydratuje, a tak snažte během výkonu doplnit dostatek tekutin, ideálně v podobě vody nebo minerálky.
  2. Podpoříte zdraví. Káva je jedním z nejlepších antioxidantů. Obsahuje až něco přes dvě stě zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou. Lidské tělo dokáže antioxidanty z kávy mnohem lépe absorbovat než například z ovoce. Kafíčko je skvělé také pro játra, zejména v případě, že holdujete alkoholu. Podle studií mají lidé, kteří pijí alespoň jeden šálek kávy denně, až o dvacet procent méně rozvinutou cirhózu jater. Pití kávy může také významně snížit riziko cukrovky druhého typu, Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby a podporuje trávení.
  3. Starosti hodíte za hlavu. Káva podle jedné studie provedené na Harvardu působí jako mírné antidepresivum. Zvyšuje produkci neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin. Pití dvou až čtyř šálků denně tak může snížit riziko sebevražd přibližně o padesát procent. Jestliže jste pod tlakem nebo se trápíte z nevydařeného vztahu či máte trable v práci, vychutnejte si kávu ve vaší nejoblíbenější podobě a uvidíte, že se vám nálada zlepší!
  4. Omladíte pokožku. Kávu můžete využít také pro zkrášlení těla. Ne nadarmo se z kávy vyrábí nejrůznější tělové nebo obličejové peelingy a hojně se využívá také v lázeňství při masážích. Obsažený kofein optimalizuje cirkulaci krve v tkáních, díky čemuž se masírovaná pokožka pěkně prokrví a zbaví se nežádoucích toxinů a dalších odpadních látek. Pokud vás trápí celulitida nebo jen chcete osvěžit pokožku po probdělé noci, připravte si kávový peeling v kombinaci s medem nebo třtinovým cukrem, který dokáže účinek kofeinu ještě více prohloubit. Na peeling se nejlépe hodí Robusta, která obsahuje více kofeinu než Arabica.
  5. Užijete si chvilku s přáteli. Dalším důvodem, proč si dnes vychutnat šálek lahodné kávy, je záminka, proč vytáhnout kámošku nebo přátele, které jste dlouho neviděli, někam ven. Pozvání určitě rádi přijmou. Tak jim napište a užijte si chvíli jen spolu. Navíc většinou nezůstane jen u kávy a tak se z příjemného odpoledne u šálku kávy může stát super večer.

Kofein je zkrátka bezva: