5 důvodů, proč je zmírňování dlouhodobého stresu důležité pro váš vztah

Eva Vogelová

Každodenní stres dokáže člověku negativně ovlivnit celý život a může se nepříznivě podepsat i na partnerském vztahu. Co může napětí provést s vaším vztahem?

  1. Budete k sobě méně pozorní

Když jste vystresovaní, často vidíte jen své potíže. Zahrnujete partnera svými problémy, připadají vám obrovské. Neustále o nich mluvíte. Máte vztek a stres. Když se bavíte o zábavných věcech, často konverzaci stáčíte znovu ke svým potížím. Neodkážete je dostat z hlavy a kvůli nim nemusíte vidět spoustu věcí. Možná má váš protějšek také potíže. Buď o nich vůbec nemusíte vědět, nebo jim přikládáte malou váhu. Neustálý stres může způsobit, že přestáváte být vůči svému partnerovi pozorní, zanedbáváte jeho přání a potřeby. Veškerou pozornost strháváte na sebe. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste byli vystresovaní oba. Patrně byste se navzájem vůbec nedokázali vnímat a nerozuměli si.

  1. Naroste mezi vámi napětí

Když pociťujete každý den z něčeho stres, kvalita života se zhorší. Budete toho méně zvládat, nebudete se radovat ze života a váš partnerský vztah nebude zrovna růžový. Když se člověk stresuje, většinou nemá dobrou náladu a chová se k ostatním nepříjemně. Partneři jsou na tom nejhůře, protože jsou nejblíže. Pokud budete neustále nervózní, nebudete s vámi rozumná řeč. Protějšek už automaticky bude každý den počítat s tím, že se vrátíte domů napjatí a raději před vámi zmizí. Bude s vámi méně komunikovat, nebude s vámi chtít už trávit tolik času. To všechno se pravděpodobně stane, pokud budete dlouhodobě ve stresu.

  1. Přestane mít chuť na sex

Sex pomáhá na stres. Když je dobrý, uvolníte se a budete se cítit lépe. Problém je v tom, že když jste v napětí, na sex moc náladu nejspíš nemáte. Můžete se zkusit přemáhat, ale to k ničemu není. Pokud na něj nemáte chuť, většinou za moc nestojí. Z dlouhodobého hlediska to může vztahu dost uškodit. Fyzická blízkost se mezi vámi může začít pomalu vytrácet. Čím míň sexu budete mít, tím méně se vám do něj bude chtít.

  1. Budete se často hádat

Když jste vystresovaní, mohou vám začít vadit úplné banality. Partner po sobě nechal nepořádek nebo vám něco zapomněl vyzvednout. Pociťujete napětí, máte pocit, že toho na svých bedrech máte už moc a pustíte se do něj. Začnete mu vyčítat, co všechno za posledních několik týdnu udělal špatně. Vybuchnete a váš protějšek si to nejspíš nenechá líbit. Začnete se hádat a opakuje se to několikrát. Časté výměny názory vztahům moc nesvědčí, během nich začne zamilovanost vyprchávat.

  1. Nebudete mít chuť moc komunikovat, nebo naopak až příliš

Když je člověk dlouhodobě ve stresu, nemá náladu se o něčem s někým bavit. Problém ve vztahu může nastat, když vázne komunikace. Partneři se navzájem odcizují. Pokud jsou někteří lidé dlouhodobě v napětí, naopak chtějí se svým partnerem mluvit neustále. Probírají s ním své potíže a házejí na něj dlouhodobě své starosti. To také není ideální stav. Partnera nebude bavit neustále poslouchat nářky. Chce si se svoji láskou užít hezké chvíle a ne ji neustále sledovat, jak je nervózní.