5 důvodů, proč jít na řezníka

mim

Rodiče vás donutili jít na střední, ale už teď víte, že to nebyl zrovna nejlepší nápad? Změnit obor i školu je úplně běžné a normální. Přestup na jinou školu je důležité rozhodnutí, do kterého si ale napodruhé nenechte tolik mluvit. Promyslete ho, inspirujte se a vyberte si obor, který za to bude stát. Náhodou víme o jednom vypečeném po všech stránkách – řezník-uzenář, tak ho pojďme hezky rozporcovat.

Vyučených řezníků je u nás i v Evropě kritický nedostatek a firmy jsou doslova hladové po profesionálních vyučených řeznících. Pracovní trh v České republice aktuálně postrádá pět tisíc vyučených řezníků. Když vezme v potaz fakt, že v učení jich je nyní něco kolem stovky, příležitost najít si ihned po škole dobrou práci rozhodně stojí za zvážení.

„Dotazovali jsme se několika velkých firem z oboru a od všech zaznívá prakticky totéž: Ihned jsme schopni přijmout i padesát nových řezníků. Na trhu ale nefigurují jenom velké firmy, máme tu několik set malých a středních, které odborně vyučené řezníky také potřebují. Poptávka po specializované profesionální síle je u nás velká a do budoucna ještě poroste,“ říká výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina.

Proč tedy jít na řezníka?

  1. Za dobrou práci dobré peníze

Řezník v České republice si s přehledem přijde na férové peníze. Statistikám nevěřte, protože do nich jsou započteni všichni, kteří se kolem masa motají. Tím jsou myšleny i nejrůznější pomocné pozice, které jsou samozřejmě také potřeba, ale na přesouvání bedýnek nebo závoz zboží zrovna moc velkých vědomostí nepotřebují. „Všechny tyto pomocné pozice mzdový průměr řezníků snižují. Z našeho vlastního šetření plyne, že v případě standardně fungující firmy si dobrý, odborně vzdělaný řezník vydělává až čtyřicet tisíc hrubého měsíčně,“ vysvětluje Katina.

  1. Nahradí řezníky roboti?

Ne, nenahradí. Jistý stupeň robotizace je zatím vidět v Německu nebo Dánsku, ale i robot potřebuje kvalifikovanou obsluhu. Současný řezník už není tím, čím býval. Jeho náplň práce může spočívat třeba i v práci s moderními technologiemi. Maso se bude jíst pořád, s tím se musí vegetariáni holt smířit. Kdyby tomu tak nebylo, prodejny masa a uzenin by nahradili třeba zelináři. Ruku na srdce, kolik jste za poslední rok viděli zavřených řeznictví? A podle Katiny se nemusíte bát ani těch robotů. „Páteř oboru u nás i v zahraničí tvoří střední podniky. I u nich najdeme robotizaci, respektive mechanizaci, ale naše práce stále spočívá především v odborných činnostech, které musí vykonávat kvalifikovaní lidé. Koneckonců ani mechanizace, chcete-li robotizace, se u nás neobejde bez odborně kvalifikovaných pracovníků. S přehledem mohu říci, že za patnáct let bude stejná poptávka po řeznicích jako nyní, ne-li ještě větší. Do hry vstupuje populační výkyv, protože starší řezníci odejdou do důchodu a mladí nebudou,“ doplňuje Katina.

  1. Maturita, praxe i možnost vypadnout ven

Obor řezník-uzenář najdete na 24 školách a není problém si učení rozšířit o nástavbu s maturitou, na kterou firmy dobře slyší. České zpracovatelské kapacity nejedou na plný výkon, takže pomocná ruka je potřeba. Během učení si tak můžete vybrat z hezky obložené nabídky nejrůznějších praxí a stáží. Všude vás přivítají s otevřenou náručí. Díky kvalitní praxi si můžete už během školy rozmyslet, kterou profesi z oboru budeš chtít dělat. Podobně jako Česká republika jsou na tom i další evropské státy, myšleno ty západní. Vyjet ven zatím nebylo nikdy jednodušší.

  1. A co je nejdůležitější?

Pořádně se nadlábnout! Jak už jsme si řekli, obor řezník-uzenář u nás najdete na 24 školách. Příležitostí profesně růst je nespočet, a když na to přijde, řezničina nemusí být vůbec chlapská záležitost, protože kvalitních roštěnek také není nikdy dost…

Chcete přestoupit na řezníka? Tady máte návod

  • Načasujte přestup

Kontaktujte ředitele školy, na kterou chcete přestoupit, a dohodněte si s ním osobní schůzku. Obecně se doporučuje přestup v pololetí nebo k začátku nového školního roku. Přestoupit ale můžete i kdykoliv během školního roku.

  • Pohovor s ředitelem

Určitě se vás zeptá, proč chcete přestoupit, takže chcete-li jít zlatu naproti, v klidu si doma připravte odpověď. Dnešní doba přeje ambiciózním lidem, přepněte z Facebooku na Google a podívejte se na příběhy úspěšných řezníků. Je jich fakt masivní nedostatek, můžete být jedním z nich.

  • Nevzdávejte to

Může se stát, že ředitel nové školy přestup zamítne, třeba z kapacitních důvodů. Můžete si vybrat jinou školu s oborem řezník-uzenář, je jich celkem 24. Rozdíl v odborných předmětech se dá dohnat, řešení vždycky existuje.

  • Mám to?

Souhlas s přestupem může znamenat i rozdílové zkoušky, ale nová škola vám určitě ochotně pomůže s přípravou, pokud taková situace nastane. Případné rozdílové zkoušky jsou potřeba k tomu, abyste nastoupili do správného ročníku a neuniklo vám nic důležitého.

Témata:, ,