5 důvodů, proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě

sindlauerovamarta

Dánové pravidelně vítězí v žebříčcích nejspokojenějších lidí na naší planetě. Česká republika je na 23. místě, což není nejhorší, ale máme se ještě pořád co učit a vylepšovat. Co dělá Dány tak spokojenými? Narodit se jako Dán vám dává velkou výhodu, ale některé věci se lze i naučit. Nedávný průzkum stanovil pět bodů, které severské štěstí vysvětlují.

  1. Dánové si navzájem věří

79% Dánů důvěřuje většině lidí ve svém okolí. Je to zapříčiněno především tím, že je Dánsko malá země s pouhými šesti miliony obyvatel a obyvatelé jsou si kulturologicky velice blízko. Většina Dánů si dokonce nezamyká dveře od auta ani od domu. Důvěřivost přitom není něčím, co by získali od narození. Schopnost důvěřovat se učí a trénuje už ve škole a učí se jí i přistěhovalci. Inu když není člověk neustále úzkostlivý, najednou má v hlavě více prostoru pro pozitivnější myšlenky.

  1. Efektivní sociální systém

Dánové mají sice jedny z nejvyšších daní na světě (45-52% procent z platu v závilosti na tom, kolik kdo vydělává), zato má každý Dán zdarma zdravotní pojištění, vzdělání (navíc s vysokými stipendii kolem 18 000 českých korun), vysoké příspěvky na děti, záviděníhodné důchody, závratné sociální dávky v nezaměstnanosti a mnoho dalších výhod. Devět z deseti Dánů tak podle průzkumů platí tak vysoké daně velmi ochotně a vidí v nich smysl. Spíše než za otravnou záležitost je považují za způsob, jak zlepšit život sobě i ostatním.

  1. Dánové méně pracují a tráví více času s rodinou a přáteli

Dánové pracují opravdu málo, v celé organizaci OECD jsou dokonce na druhém místě odzadu v počtu odpracovaných hodin. Za celý týden odpracuje průměrný Dán jen 27 až 33 hodin. To se přitom vůbec nepromítá na produktivitě práce. Dánsko vůbec nezaostává za tradičními vysoce výkonnými zeměmi, jakými jsou Německo, USA nebo Japonsko. Částečně je to i díky přiznivému pracovnímu prostředí a benevolenci nadřízených, kteří vůbec netrvají na tom, aby lidé chodili přímo do práce, a když už tam dorazí, mohou přicházet i odcházet v libovolnou dobu.

  1. Dánové se nechlubí

Dánové nemají ve své povaze pýchu a touhu se předvádět, chlubit a naparovat. V Dánsku není zvykem se povyšovat nad ostatní, vytahovat se, okázale ukazovat, co všechno umíte a co všechno máte. Každý si je roven. I ti nejbohatší Dánové se ostýchají ukazovat své bohatství tím způsobem, že by jezdili v drahých autech nebo kupovali okázalé domy a i ti nejmajetnější seveřané se velmi skromně oblékají.

  1. Hygge

Možná už jste toto slovo někdy zaslechli, tím spíše, že nedávno vyšla v Česku kniha, která o tomto dánském tajemství štěstí pojednává. Je to vlastně jednoduchý návod k tomu, jak být spokojený se svým životem a jak vyřazovat ze svého žití co nejvíc nepříjemných a citově otravných věcí. Jak nacházet potěšení i v těch nejmenších věcech, jako je čtení nedělních novin, hraní si s legem s rodinou či přáteli, vycházka do lesíku, nošení bavlněného a dvoudílného pyžama, obklopení se přírodními materiály a podobně.