5 důvodů, proč se vyplatí mít hybridní káru

Petra Vorelová

Auta jezdící čistě na benzín nebo naftu už dnes vážně nejsou in a přes ně se do popředí derou nové technologie. Ukazuje se, že jednou z nejlepších možných je spojení zážehové motoru s elektromotorem a baterií, takže jednoduše kára s hybridním pohonem. Asi je jasné, že to není hudba budoucnosti, ale naopak tvrdá realita. Automobilky se můžou přetrhnout, která uvede nový hybrid na trh. A my se podíváme, proč tomu tak je.

  1. Ušetříte cash. Hybridní motor má tu výhodu, že do rychlosti 50 km/h jezdíte úplně zadarmo, jen na elektřinu. Pro představu, když nakrmíte svého plechového miláčka jezdícího na benzin asi tak za tisíc korun, ujedete průměrně okolo 400 kilometrů při jízdě ve městě. U hybridu dáte 1000 kiláků úplně v pohodě.
  2. Čím jednodušší, tím odolnější. Hybridní motory jsou jednodušší a konstruované z méně dílů. O to menší je pravděpodobnost, že se porouchají. Ne nadarmo vítězí Toyota, průkopník ve výrobě hybridních aut, pravidelně ve světových žebříčcích spolehlivosti. Navíc jsou hybridy lehčí než klasické pohonné jednotky, takže je auto pohyblivější a úspornější.
  3. Klídek, ticho a pohodlí. Ticho je výsada těch nejdražších modelů prémiových značek. Některé z nich se běžně chlubí, že při jízdě s nimi uslyšíte jen tlukot vlastního srdce. S hybridním motorem je to podobné. Při klidné jízdě je motor velmi tichý, když na to ale dupnete, sepne se zážehový motor a rozehraje hudební symfonii. Je jenom na řidiči, jaký zážitek si chce právě dopřát.
  4. Na hybrid si nemusíte vzít hypotéku. Jeden z největších mýtů je, že jsou hybridy dražší než ostatní auta. Samozřejmě záleží na konkrétním srovnání, ale obecně platí, že vyjdou plus mínus stejně. Jenže hybrid se v důsledku podstatně vyplatí, protože ušetříte ranec peněz na úspoře benzinu.
  5. Životní prostředí nadevše. Kdo by nechtěl být šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Hybrid je šetrnější k přírodě a ekologičtější.

Témata: