5 důvodů, proč si psát deníček i v dospělosti

Lucie Bryndová

Přišla vám vždycky představa psát si deník jako vystřižená z romantické komedie a tak trochu záležitost náctiletých, kteří prochází silnými emočními výkyvy a potřebují si trochu zanadávat a postěžovat si, jak je ten svět zlý a krutý? Zase taková pitomost to ale není. Když bude psaní osobního deníku věnovat alespoň pár minut denně, může mít pro vaši duši nenahraditelný terapeutický účinek. K čemu všemu je psaní deníku užitečné?

  1. Budete mít kontrolu nad sebou samými. Pravidelné zapisování si zážitků všedních, ale i nevšedních dní vám pomůže mít přehled a kontrolu nad tím, co děláte a jak se rozvíjíte. Pokud se třeba plánujete naučit nějaký jazyk nebo se v čemkoli zdokonalit, můžete si zaznamenávat své pokroky a zpětně dohledat, jak dlouho vám to trvalo, co vám pomohlo cílů dosáhnout a jaká k nim vedla cesta.
  2. Utřídíte si myšlenky. Chodíte do postele s plnou hlavou starostí a divíte se, že nemůžete zabrat? Koukáte pak do stropu nebo hůř do tabletu či telefonu? Pokud máte problémy se spaním dlouhodobě, připravte si na noční stolek deník, diář nebo pouze obyčejný papír a tužku a zkuste se ze všeho vypsat. Uvidíte, že to pomůže. Mysl zůstane čistá a aspoň na nic důležitého nezapomenete, protože budete mít všechno z večera černé na bílém.
  3. Uchováte si vzpomínky v nezkreslené podobě. Vzpomínáte občas s přáteli na to, co jste společně zažívali na střední škole nebo před několika lety a nemůžete se shodnout na tom, jaká byla pointa příběhu? Když si budete všechny takové zážitky zapisovat, pak se vám už nestane, že byste si nevzpomněli. Všechno najdete ve svém deníčku a budete tak mít pro přátele důkaz o tom, jak to ve skutečnosti bylo.
  4. Lépe se vyrovnáte s chybami. Přiznat si vlastní chyby je často velmi těžké. Když se s nimi budete ale utápět celé dny a nikomu o nich nepovíte, pak ublížíte jen sami sobě. Každý dělá chyby, nikdo není neomylný. A pokud se stydíte své chyby probrat s partnerem, dětmi, rodiči nebo přáteli, deník vám pomůže. Ten to určitě nikomu nevykecá, takže se nemusíte bát vyzrazení a už jen to, že to ze sebe dostanete, vám pomůže se s životními útrapami lépe vypořádat.
  5. Naučíte se lépe formulovat vlastní myšlenky. Je velký rozdíl, pokud budete o svých zážitcích nebo problémech vyprávět nahlas a když je napíšete. Při psaní si vše několikrát rozmyslíte nebo zkrátka škrtnete, případně vygumujete to, co se tam nehodí. Každodenní zapisování si vlastních myšlenek na papír vám potom pomůže vaše myšlenky lépe formulovat i v reálném světě.

Jak často a jak si deník psát?

Je jedno, jestli si budete psát deník každý den nebo třeba jednou za měsíc. Měli byste si zápisky ale schovávat. Je to podobné jako u fotek – vždy jde o to zachytit nějaký okamžik ve vašem životě, ke kterému se chcete čas od času vrátit nebo si ho oživit.

Forma psaní není důležitá, může jít o celý příběh, holé věty nebo jen body. Pro ty, kdo si myslí, že na psaní deníku není během dne dost času, je tady tzv. „The Five Minute Journal“, originální koncept kanadských vlogerů Mimi a Alwxe Ikonna. O co jde? Během dne deník otevřete dvakrát, a to ráno a večer. Vždy si odpovíte na otázky. „Za co jsem ve svém životě vděčný?“ A „3 úžasné věci, které se mi dnes staly.“ Vyplnění nezabere více než pět minut, je tak časově nenáročné a ještě vás bude motivovat.