5 důvodů, proč vaše kotě nepřestává naříkat (alias mňoukat)

Pavla Gabrhelíková

Kočky vynalezly mňoukání, aby si získaly naši pozornost. Proto když si domů přinesete kotě a ono nepřestává mňoukat, snaží se vám tím dát něco najevo. Nebuďte k tomu lhostejní, protože jeho zpráva může být plná čirého zoufalství!

  1. Je osamělé. Všechny malé šelmy jsou plné energie, proto potřebují fyzicky i psychicky zaměstnat, jinak budou neustále “plakat”. Aby ne, v přírodě by se zrovna učily lovit! Proto kotěti pořiďte parťáka nebo alespoň dostatek hraček.
  2. Je zmatené. Koťatům umírajícím někde venku nezbývá, než řvát jako o život a doufat, že je máma najde. Vaše kotě nebojuje o život, ale v novém, neznámém prostředí se cítí ohrožené. A jelikož zhodnotilo, že vás patrně nezvládne sežrat, tak si alespoň ulevuje mňoukáním… Nechte proto první dny kočičku v jednom uzavřeném pokoji, dokud se nerozkouká.
  3. Je hladové. Tak jako děti: Když křičí, má prostě prázdné bříško. Pokud se to opakuje, zkontrolujte denní krmnou dávku a zkuste být štědřejší. Malému kotěti větší porce neublíží.
  4. Má bolesti. Prohmatejte ji a zjistěte, jestli při doteků určitého místa nezačne být vzteklá nebo řvát ještě víc, nejčastěji může jít o zranění nohou, krku nebo ocasu. Pokud na dotek reaguje přehnaně, okamžitě ji odvezte na veterinu.
  5. Je nemocné. Kočky neumí mluvit. Ale že jim není dobře, poznáte. Nemocná koťata jsou apatická, motají se, nežerou, zvrací nebo mají průjem. V některých případech jsou naopak tichá. Takže pokud vaše kotě neustále mňouká a pak najednou přestane a jen klidně leží, taky s ním něco možná není v pořádku.