5 důvodů, proč začít pravidelně cvičit jógu

Eva Vogelová

Přemýšlíte o tom, že začnete cvičit, ale nevíte, co? Jóga je ideální pro každého bez ohledu na věk a váhu. Nemusíte se bát, že ji nezvládnete, protože existují různé druhy jógy i pro začátečníky. Proč vám změní život k lepšímu?

  1. Zlepší se vaše flexibilita

Máte ztuhlé svaly? Jóga vám s tím pomůže. Možná nejste zrovna sportovní typy a bojíte se, že takové cvičení nezvládnete. Jóga je ale vážně pro každého. Pokud budete cvičit pravidelně, vaše tělo bude pružnější a schopné zvládnout náročnější prvky. Sezení v kanceláři najednou začne být pro vaše tělo míň náročné.

  1. Uvolníte stres

Některé jógové cviky dají člověku docela zabrat. Zmobilizují celé tělo, aby se soustředilo na konkrétní provedení pozice. Pokud v ní nějakou dobu vydržíte, napětí ve vašem těle se uvolní. Když různé pozice opakujete alespoň hodinu denně, vaše tělo si postupně na uvolnění navyká. Díky józe se můžete naučit i psychicky odpočívat. Několik prvních lekcí však doporučujeme cvičit pod vedením lektora, který dbá na správnost provedení cviků, poté je můžete praktikovat i sami doma. Na kurzech jógy se naučíte vnímat svůj dech a díky tomu se vám v každodenním životě bude lépe dýchat. V případě, že se ocitnete někdy v napětí, můžete se zkusit zklidnit pomocí dechových cviků, které si na józe osvojíte, uvolníte tak stres.

  1. Zmírní se vám bolesti zad

Trápí vás bolest zad, krční páteře či kolen? Něco takového není výjimečné ani v mladém věku, pokud sedíte často u počítače nebo vás trápí specifické potíže. Problém je, že některé svaly vůbec nejsou na pohyb zvyklé, když jen chodíte do práce či školy a tam si ¨sedíte. Pravidelným cvičením jógy svaly protáhnete a uvolníte.

  1. Budete se moct lépe soustředit

Potřebujete se v práci či škole dobře soustředit, ale příliš vám to nejde? S tím by vám jóga také mohla trochu pomoci. Během provádění jógových pozic často nemůžete přemýšlet nad starostmi, protože se vší silou snažíte udržet své tělo v dané poloze. Pokud to budete praktikovat pravidelně, váš mozek si zvykne v určitých částech dne soustředit jen na danou činnost, kterou provádíte. Během lekcí jógy se provádějí i relaxační cvičení, která vám pomohou vyčistit hlavu. Díky tomu se vám budou snadněji plnit každodenní povinnosti. Budete se cítit ve větší pohodě a potíže budete brát s větším nadhledem.

  1. Budete mít lepší výdrž a více energie

Díky pravidelnému cvičení jógy se vaše tělo celkově zpevní. Pokud jste ale doufali, že i zhubnete, bohužel vás musíme zklamat. Spolu s jógou byste ještě museli běhat, posilovat a zdravě jíst, aby vaše tělo lépe spalovalo tuky. Každopádně pravidelné setrvávání v určitých pozicích donutí pracovat vaše svaly a tělo bude zvyklé na čím dál větší zátěž. To se vám může během dne hodit, pokud musíte zvládnout hodně úkolů. Jóga taky zrychluje metabolismus a zpomaluje tepovou frekvenci. Po prvních lekcích se nejspíše budete cítit zchvácení a všechno vás bude bolet, ale to se při pravidelném cvičení změní. Najednou začnete mít více energie.