5 filmů z prostředí Druhé světové války, které vás rozpláčou

Eva Vogelová

Druhá světová válka je historická událost, na kterou by se nemělo zapomínat. Filmy z válečného prostředí vám tragické události minulého století připomenou.

Pianista (2002)

Snímek natočil režisér Roman Polanski podle knižní předlohy, kterou napsal Władysław Szpilman. Spisovatel a skvělý pianista vytvořil svůj vlastní příběh. Pocházel z židovské rodiny. Když mu bylo necelých třicet let, Varšavu obklíčilo německé vojsko. Władysław a jeho rodina museli nosit na oblečení Davidovu hvězdu. Rodina byla utlačována. Postupně neměla téměř ani na jídlo. Władysław dokonce musel prodat své milované piano. Hlavního hrdinu hrál herec Adrian Brody, který za svůj výkon ve snímku Pianista dostal několik cen včetně Oscara.

Pianista

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Film natočil režisér Mark Herman. Chlapec v pruhovaném pyžamu je opravdu dojemný snímek, který srazí na kolena i tvrďáky. Pojednává o dvou chlapcích, kteří se scházejí u ostnatého plotu. Malý Bruno žije s rodinou nedaleko od koncentračního tábora, o němž si myslí, že je to farma. Táta chlapce je nacistický důstojník. Máma mu zakázala toulat se mimo domov. Bruno neposlechl a seznámil se s chlapcem, který nosí pruhované pyžamo. Pro obě děti střet s dospělým světem během Druhé světové války skončil tragicky. Snímek ukazuje, jaké brutální dopady měla na lidi nadvláda Hitlera.

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Schindlerův seznam (1995)

Snímek natočil Steven Spielberg podle knihy, kterou napsal Thomas Keneally. Schindlerův seznam je ztvárněn na základě skutečných událostí. Oskar Schindler přijel do Krakova. Koupil si tam továrnu a využil Židy k tomu, aby v ní pracovali. Na konci války měli být všichni krakovští Židé umístěni do Osvětimi. Pan Schindler riskuje vše, aby zachránil co nejvíce lidí před koncentračním táborem. Vyčerpal na to všechny své úspory a jeho snaha nakonec nebyla marná. Díky němu několik stovek lidí přežilo. Snímek byl oceněn celkem sedmi Oscary, za kameru, nejlepší film, střih, scénář, režii, hudbu a výpravu. Hlavního hrdinu hrál herec Liam Neeson, který byl za svůj výkon na prestižní filmovou cenu nominován, ale nakonec ji nedostal.

Schindlerův seznam

Pearl Harbor (2001)

Snímek natočil režisér Michael Bay. V Evropě zuří Druhá světová válka a Rafe, který dělá letce, se dobrovolně přihlásí na pomoc. Krátce před odletem se seznámí s krásnou zdravotní sestřičkou Evelyn. Zamilují se do sebe a Rafe se jí přizná, že odchází bojovat do války. Bohužel je sestřelen do moře a jeho nejlepší kamarád Danny tuto zprávu přichází oznámit Evelyn. Během vzájemného utěšování k sobě začnou cítit náklonost a vyspí se spolu. Rafe však boj přežil a vrací se. Okamžitě pozná, že se mezi Evelyn a Dannym něco stalo. Během jejich konfliktu na Pearl Harbor nečekaně útočí japonské vojsko. Jeden ze dvou parťáků zemře. Tento snímek vás jistě dojme.

Pearl Harbor

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Film natočil režisér Steven Spielberg. Snímek Zachraňte vojína Ryana zobrazuje těžké okamžiky z Druhé světové války, především vylodění v Normandii v roce 1944. Příběh pojednává převážně o kapitánovi Millerovi, jehož jednotka je vyslána hledat vojína Ryana. Nikdo z nich nemá tušení, jaké zážitky je čekají. Film je natočen podle skutečné události.

Zachraňte vojína Ryana