5 herců, kteří pro filmové role museli překročit svoje hranice

Eva Vogelová

Zahrát si ve filmu není taková brnkačka, jak se na první pohled zdá. Některé role vyžadují velkou schopnost empatie a přípravy. Kvůli jakým filmům se herci museli hodně překonávat?

  1. Natalie Portman

Herečka Natalie Portman si zahrála ve snímku Černá labuť (2010) hlavní roli. Ztvárnila mladou ženu Ninu, která si jde za svým snem přes mrtvoly. Snaží se být dokonalou hlavně v baletu. Dává do toho všechno. Začíná tím být posedlá, nevyplácí se jí to. Stává se psychicky narušenou osobností. Zahrát takovou roli nebylo pro Natalii rozhodně jednoduché – kvůli psychologii postavy, ale také baletu. Herečka zhruba rok před natáčením několik hodin denně trénovala balet, protože s ním neměla předtím žádné zkušenosti. Musela držet přísně diety a poctivě cvičit. V baletu se k ní přidala i Mila Kunis, která hrála její protivnici.

Černá labuť
  1. Jared Leto

Jared Leto hrál ve snímku Sebevražedný oddíl (2016) hlavní postavu Jokera. Ztvárnit šíleného padoucha nebylo nic jednoduchého. Kvůli své roli Jared sledoval jednání násilníků. Studoval psychologii narušených jedinců. Dobrovolně se nechal zavírat do vězení. Každý den trénoval šílený smích. Snažil se do své role vžít naplno. Pro Jokera je agresivita a násilí denním chlebem, není to nic, co by mu přišlo nenormální. Jared se snažil o to, aby tyto věci vnímal podobně. Před a během natáčení to s hercem muselo být pravděpodobně k nevydržení. Dokonce tím obtěžoval i ostatní kolegy. Třeba když mezi ně vypustil myši…

Suicide Squad
  1. Heath Ledger

Heath si zahrál Jokera v filmu Temný rytíř (2008). S klidem můžeme říct, že ho zatím ve ztvárnění šíleného blázna nikdo nedokázal překonat, ani Jared Leto. Přípravy na tuto roli vzal velmi vážně. Zavřel se do hotelového pokoje na šest týdnů. Dělal si přitom zápisky, které rozhodně nebyly pozitivní. Uvnitř sebe se snažil naladit na postavu, pro kterou je působení bolesti lidem slastné. Často také trénoval šílený smích. Roli Jokera zahrál skvěle, pochybujeme, že ho v budoucnu vůbec někdo svým výkonem předčí. Tato role ho ale stála život – v hotelovém pokoji byl nalezen mrtvý, a to ještě předtím, než se film stihl dotočit.

Temný rytíř
  1. Rhys Ifans

Rhys hrál ve snímku Amazing Spider-man (2012) ještěrku, lépe řečeno vědce, který zkoumal buněčnou regeneraci u lidí. Díky tomu se pak proměnil ve slizkého tvora. Kvůli své roli se musel učit fungovat v běžném životě jen s jednou rukou. Často trénoval běžné úkony, které jdou se dvěma rukama snadno, ale s jednou jen velmi těžce. Třeba oblékání nebo krájení jídla. Stýkal se také s lidmi, kteří neměli končetiny. Učil se od nich. Zajímal se také o jejich názory a příběhy. Docela se mu ta role povedla, nemyslíte?

The Amazing Spider-Man
  1. Leonardo DiCaprio

Leonardo je veřejností i kritiky právem považován za jednoho z nejlepších herců současnosti. Zahrál si hned v několika rolích, které mu přinesly slávu. Poslední z nich byla ve snímku Zmrtvýchvstání (2015), za kterou dostal i Oscara. Poslední role nepochybně vyžadovala náročné a dlouhé přípravy, ale podobné to bylo i s filmem Prokletý ostrov (2010). Tam hrál Leo psychicky nemocného člověka. Studoval chování lidí, kteří jsou nějakým způsobem narušení. Navštěvoval psychiatrické léčebny. Pozoroval v nich různé jedince, snažil se s nimi i navázat kontakt, aby se do nich dokázal vžít.

Prokletý ostrov