5 hollywoodských hororů, které se točily v Česku

Eva Vogelová

Česká republika je pro filmaře malý ráj. Mají tu pro točení svých snímků dobré podmínky. Z části tu vzniklo i několik hororů. Víte, kde a jaké?

  1. Hellboy (2004)

Snímek Hellboy natočil režisér Guillermo del Toro podle komiksové předlohy. Film pojednává o chlapci, který přišel z pekla. V té době ho chtěl Rasputin zapojit mezi nacisty. Naštěstí se mu to nepovedlo a odchoval ho doktor Broom, který spolupracoval s Američany. Hellboy s žabím mužem a ženou Liz pracují nyní pro FBI a bojují proti zlu. Horor se natáčel v USA, ale také i v České republice. Primárně pak ve studiu Barrandov, dále v komplexu Invalidovny nebo na Ministerstvu dopravy ČR. Ve snímku Hellboy si zahrál Karel Roden, který tvárnil právě nesmrtelného Rasputina.

Hellboy
  1. Van Helsing (2004)

Film Van Helsing natočil režisér Stephen Sommers. Tajný spolek povolává do Transylvánie bojovníka, který stojí na straně dobra. Tím je Van Helsing, který má za úkol bojovat proti Drákulovi, Vlkodlakovi, Frankensteinovu monstru a dalším příšerám, které sužují svět. Horor se z části natáčel v Česku. Spousta venkovních scén vznikla v Praze. Ve chvíli, kdy Van Helsing bojuje s panem Hydem uvnitř katedrály Notre Dame v Paříží, se v otevřeném prostoru objeví digitálně upravené Staroměstské náměstí. Toho si většina diváků ani nevšimne. Jedna scéna byla dokonce natočena pod Karlovým mostem. Ve snímku si zahráli i čeští herci, jeden z nich byl Marek Vašut.

Van Helsing
  1. Kletba bratří Grimmů (2005)

Film natočil režisér Terry Gilliam. Snímek pojednává o dvou bratrech Jakobovi a Wilhelmovi Grimmových. Snímek se natáčel ve Velké Británii a USA, ale také v České republice. Částečně vznikal v Praze v barrandovských studiích, ale také na hradě Křivoklát, zámku Kačina nebo v Kutné Hoře. Se zahraničními hvězdami, jako jsou Matt Damon, Heath Ledger nebo Lena Headey, si zahráli čeští herci Tomáš Hanák a Miroslav Táborský.

Kletba bratří Grimmů
  1. Hostel (2005)

Horor Hostel natočil režisér Eli Roth. Dva američtí kamarádi se rozhodnou, že se vydají na výlet do Evropy. Svoji cestu realizují a na ní potkají kluka, který se k nim přidá. Přemlouvá je, aby jeli navštívit Slovensko. Konkrétně jeden hostel, kde se nachází mix krásných dívek ze západní Evropy. Na vlastní kůži pocítí, že jejich nový kamarád nelhal. Problémem je, že se na tom místě ocitnou v několika děsivých situacích. Film se točil v USA, Německu, Slovensku i Česku. V první části můžete vidět hned několik ulic Prahy. Další natáčení probíhalo i v Nymburku a Českém Krumlově. V Česku se vytvářel i druhý díl Hostel II (2007). Ve filmu si zahrál například herec Jan Vlasák.

Hostel
  1. Underworld: Krvavé války (2016)

Snímek Underworld: Krvavé války natočila režisérka Anna Foerster. Jedná se o další pokračování série Underworld. Upíří smrtonoška Selene musí bojovat na dvou frontách. Zradil ji upíří rod, před kterým se musí bránit. Útočí na ni však i lykani, kteří ji rozhodně nešetři. Upírka se snaží zastavit válku mezi upíry a lykany. Horor se natáčel především v barrandovských studiích, ale i na zámku Hluboká, který byl sídlem pro upíry.

UNDERWORLD