5 malých zvyků s velkým efektem na život

Redakce

Leden pomalu končí a s ním i vaše odhodlání pravidelně cvičit, nejíst sladké, učit se anglicky nebo nekouřit. Neklesejte na mysli. Víme, jak si vylepšíte život s minimálním úsilím. Přinášíme vám seznam pěti drobností, které můžete snadno, okamžitě a bezbolestně zapracovat do svého denního programu. Nejlepší na nich je, že jejich efekt pocítíte téměř ihned. Vyberte si jednu, nebo hned několik z nich a zkuste to. Možná se vám nezdá, že by taková maličkost mohla něco změnit, ale proč jim nedat šanci? Uvidíte, že nebudete litovat.

  1. Každé ráno si ustelte postel, každý večer umyjte nádobí

Slíbili jsme vám změnit život a teď přijdeme s takovou banalitou? Tak pozor. Tohle je příklad naprosté drobnosti, která má nedozírný efekt. Jde o to, abyste si vytvořili nový návyk a bezbolestně si ho zafixovali. K tomuhle návyku pak postupem času můžete nabalovat další. Věřte nám – zkuste to. Nevěřili byste, jak vás povzbudí, když si hned po probuzení budete moct odškrtnout jeden splněný úkol a při vaření ranní kávy vás přivítá čistotou zářící dřez.

  1. Zapisujte si výdaje. Všechny!

Peníze mají zvláštní schopnost mizet, aniž byste tušili kam. Tenhle měsíc jste si nic nekoupili a stejně koukáte na nulu na kontě a do výplaty daleko? Peníze vám nemizí po velkých částkách. Problémem jsou malé výdaje, které jsou pod vaši rozlišovací schopnost. Stáhněte si do mobilu nějakou bezplatnou appku, nám vyhovuje třeba Spendee, a než večer usnete, zapište si všechny výdaje toho dne. Appka vám pak vytvoří přehledné grafy a až uvidíte, že utratíte víc peněz za cigarety než za sport a kulturu, třeba to s vámi pohne. Mininálně uvidíte, kde jsou ve vašem rozpočtu díry.

  1. Choďte po schodech a pěšky

Dali jste si předsevzetí třikrát týdně cvičit, ale ne a ne se dokopat do fitka? Pohyb ale můžete do svého denního programu začlenit i mnohem pozvolněji. Dejte si předsevzetí, že do nižšího než třetího patra půjdete vždy po schodech, vynechte tramvaj třeba cestou do nebo z práce, zvykněte si v MHD stát a vědomě zatínat svaly na zadku a břiše – jsou to maličkosti, ale pokud je budete dělat pravidelně a důsledně, projeví se, a to pozitivně!

  1. Koukejte na filmy v originále

Český dabing má sice letitou tradici a patří (nebo minimálně patříval) do zlatého fondu, ale je taky na vině v tom, že u nás spousta lidí vůbec nemluví cizím jazykem. Severské země, kde nedabují, ale vysílají v originálním znění s titulky, jsou na tom mnohem líp. Chvilku vám to možná bude nepříjemné, ale brzo si zvyknete, a uvidíte, jak se vaše znalosti cizího jazyka, asi hlavně angličtiny, zlepší. Pomůže vám taky číst zprávy na internetu v cizím jazyce, časem si troufněte i na nějakou oddechovou literaturu a nakonec koukejte na filmy s titulky, ale v cizím jazyce. Uvidíte, že to půjde, a ani nemusíte každý týden do jazykovky.

  1. Pište si deník

V dnešním světě, kde jsme všichni obklopeni obrovským množstvím ruchů a podnětů, málokdo najde čas na krátké rozjímání. A pak se divíme, že nás trápí psychosomatické bolesti, úzkost, depky. Zvykněte si nejlépe každé ráno, nebo alespoň každý večer, na chvilku zasednout k sešitu a zapsat si krátce pocity, dojmy a zážitky, které se vám právě honí hlavou. Nejde o to zapisovat události, ale spíš se vypsat, jako byste si povídali s nejlepším přítelem. Deník má navíc tu výhodu, že na vás nic nepoví, nebude vás soudit a poslouchá beze slova. Ušetříte za psychologa a možná i za prášky.

Fenomén dnešní doby – posílání fotek penisů

Apel na čtenáře Koule.cz: Nezavírejte oči před krutostí, která je páchaná na zvířatech