5 měst, ve kterých vám klidně dají dům zadarmo. A fakt budete zvažovat stěhování

Redakce

Naše dětství je spojené více či méně s místem, na němž jsme vyrůstali. Takže koupě domu nebo bytu je prvním předpokladem k tomu, abyste mohli založit rodinu beze strachu, že vás někdo ze dne na den vykopne. Ale ne všichni si to můžeme dovolit.

Ekonomika se nějak musí vypořádat se vzrůstajícím počtem obyvatel. Proto máte nárok na vysněné místo k životu jenom tehdy, pokud jste úspěšní a vyděláváte balík. Česká národní banka neustále zpřísňuje podmínky a kvůli tomu se ceny domů i nájmů šplhají do astronomických výšin. Ještě je tu možnost, že zdědíte haciendu po šikovných rodičích, jenže ta se musí rozdělit mezi sourozence a vám vyjdou prachy tak maximálně na koupi obytňáku.

Pokud jste ale dostatečně dobrodružní a chcete mít vlastní bejvák i navzdory nepříznivým finančním podmínkám, našli jsme pro vás země, ve kterých vás přivítají s otevřenou náručí, i když máte úplný prd. Jen tak. Jenom proto, že jste ochotní tam bydlet.

  1. Itálie. Už jste někdy slyšeli o sicilském městě Gangi? My taky ne. V tomto městě žije jenom asi kolem sedmi tisíc lidí a populace stále klesá. Stoupá tu tedy počet opuštěných domů, které desítky let nikdo nenaplnil pověstným teplem rodinného krbu. Pokud tedy slíbíte, že dům, který osídlíte, budete velebit a renomovat, klidně se do nějakého takového můžete hned nastěhovat.
  2. USA. Máme na mysli středozápad Ameriky, nikoliv centrum NY. Ve městech, jako je Gary, Indiana nebo Detroit vám klidně dají dům. Stačí, abyste prokázali svou platební schopnost a potvrdili touhu chodit do práce. Pak stačí poreferovat o tom, jaké úmysly máte s domem do budoucna, a bum: Už bydlíte.
  3. Jižní Afrika. Zatímco v Americe nebo v Itálii musíte dokázat, že jste schopní platit, tady tomu musí být přesně obráceně. Pokud se zapíšete jako dostatečně velcí chudáci, není problém dostat dům.
  4. Pitcairn. Sníte o životě na ostrově plném kokosů a rumu? Přestěhovat se tam není tak složité, jak se zdá. V Pitrcairnu tak dlouho ubývalo obyvatel, až jich tu zbylo pouhých padesát. Ostrov je britskou kolonií a Anglie rozdává jeho půdu zdarma. Jediné, co pro to musíte udělat, je podat si žádost.
  5. Kolumbie. Krásná Jižní Amerika. Kolumbie, podobně jako Jihoafrická republika, poskytuje obydlí těm méně majetným. Země je pořád relativně chudá, ale poslední dobou bohatne na turistickém ruchu. Takže kdo ví, třeba tu jednou budeme chtít bydlet všichni, zatímco vy už budete mít vyřešeno, a za mnohem příznivějších podmínek.