5 nebezpečí, která venku čekají na vaši kočku. Chráníte ji vším?

Pavla Gabrhelíková

Domácím kočkám hrozí akorát tak obezita a potyčka s jejich kočičím kamarádem. Ale venku je to mnohem větší divočina! Podívejte se, jaké druhy nástrah tam na vaši malou šelmu čekají.

  1. Extrémní teploty. I když žijeme v mírném pásmu a teplotní extrémy jsou tu spíš výjimkou, přece jenom někdy rtuť teploměru klesne nebezpečně nízko nebo vysoko. Pokud je venku mínus dvacet, měli byste kočku pustit dovnitř nebo se jí postarat o zateplené venkovní spaní. V noci může někde umrznout. V létě by měla mít při vysokých teplotách neustálý přísun vody. V opačném případě ji může zabít dehydratace.
  2. Predátoři. I když sama kočka je lovec, i ona se může stát obětí většího lovce. Největší nebezpečí představují cizí psi nebo lišky. Pokud je nezabijí, mohou jim předat nebezpečné nemoce, které vám kočka přinese domů.
  3. Paraziti. I venkovní kočky je třeba odčervovat a chránit proti blechám a dalším parazitům! Měli byste na jejich zdraví dbát právě proto, že se mohou venku potkat s čímkoliv. Nemyslete si, že jsou odolnější jenom proto, že běhají volně.
  4. Auta a náklaďáky. Kolik koček najde smrt pod roztočenými koly… Pokud bydlíte vedle rušné silnice, je na pováženou, jestli kočku vůbec pouštět ven. Naše malé šelmy jsou velké kaskadérky a někdy nemají respekt ani před auty.
  5. Toxiny. Venku je mnoho nástrah v podobě nastražených jedů nebo toxických látek v kalužích nebo říčkách. Lidé huntují přírodu a obětí se může stát i vaše kočka. Než si ji pořídíte a dovolíte jí chodit ven, zvažte, jestli bydlíte na opravdu bezpečném místě.