5 nejčastějších důvodů k nevěře

Pavla Gabrhelíková

Nevěra je velmi oblíbeným způsobem, jak ukončit vztah. Nemusíte nic dlouze opisovat a druhý vás začne hned nenávidět. Dvě mouchy jednou ranou! Proč to ale děláme, i když jsme ve vztahu relativně šťastní?

  1. Vnitřní nejistota. Podle psychologů je nevěra často vyplňováním vnitřní prázdnoty, kterou působí nejistota. Obáváme se, že nás partner nemiluje tak, jako my milujeme jeho, a tak hledáme ujištění o vlastní hodnětě v náruči někoho třetího. Někoho, kdo nám věnuje extra pozornost a utvrzuje nás v tom, že jsme dost dobří.
  2. Závislost. V prvních měsích vztahu náš mozek vylučuje spoustu látek, které způsobují, že jsme „sjetí“ endorfiny. Může se také stát, že si na této látce vypěstujeme regulérní závislost a hledání nových a nových sexuálních zážitků je jen honba za další dávkou.
  3. Strach ze závazků. Někteří partneři se při myšlence, že se budou každý den po zbytek život probouzet vedle té samé tváře, sesypou. Při uvědomění si této skutečnosti, se najednou cítí svázáni v řetězech. A mají potřebu přesvědčit se o tom, že ty okovy nejsou zas tak pevné.
  4. Pomsta. I když je partner věrný, může v jeho protějšku vzniknout neodbytný pocit, že mu dělá naschvály, v podobě dopisování si s někým jiným nebo okatého flirtování. Ať už jde o paranoiu nebo ne, podvede partnera dřív, než stihne podvést on jeho.
  5. Nekompatibilita. Může se stát, že si po pár letech uvědomíte, že vás protějšek vlastně nesplňuje nic, co od partnera čekáte. Začne vám vadit jeho smysl pro humor, práce nebo vzhled. Sex s někým cizím představuje okamžité uspokojení a snadno navoditelnou iluzi, že jste objevili někoho (byť jenom na základě fyzické přitažlivosti), kdo je pro vás perfektní.