5 nejstrašidelnějších míst v ČR: Proč byste se tam měli bát jít?

Lucie Bryndová

Strašidelný hrad opředený krvavým tajemstvím hraběte Drákuly, který leží v Transylvánii uprostřed rumunských Karpat, u nás sice nenajdeme, ale i Česká republika se může pyšnit několika opravdu děsivými místy, která budí v návštěvnících hrůzu. Kde panují ty nejděsivější legendy?

  1. Zámek Lemberk. Zámek se nachází tři kilometry od měsečka Jablonné v Podještědí na severu Čech. Co se tady děje zvláštního? Jedna z kastelánek zde pravidelně slýchávala těžké a dunivé kroky z chodby. Na duchy ale nevěřila a myslela si, že si z ní někdo vystřelil. Jednoho večera se rozhodla na šprýmaře počkat s baterkou a překvapit ho. Když zaslechla známé zvuky, rozsvítila baterku a rychle otevřela dveře do chodby. K její hrůze ale byla chodba zcela prázdná. Zámek přitahuje celé skupiny badatelů a dobrodruhů, kteří se snaží zjistit, komu tajemné zvuky patří. Někteří se zde rozhodnou i přenocovat.
  2. Les Bor. Jako z filmu Záhada Blair Witch se jeví Branišovský les, který je známý také pod názvem Bor. Nachází se na jihozápadě Čech. Kromě toho, že zde slyší lidé zvláštní melodie, mužský hlas a hlasité kroky, někteří zde spatřili mužskou postavu levitující několik centimetrů nad zemí. Muž má na sobě černý plášť, klobouk a má červené oči. Před několika lety v lese stával strom oběšenců, na němž si v průběhu let vzalo život mnoho lidí. Vesničané nakonec strom porazili a spálili. Aby toho nebylo na jeden les málo, zřítil se do něj jedné noci neznámý létající předmět a oblast byla na rok uzavřena. Kromě pár zvědavců se do lesa moc lidí nehrne.
  3. Jeskyně býčí skála. Tato jeskyně se nachází v Moravském krasu severně od Brna. Jedná se o nejdelší jeskynní systém v České republice o délce až třináct kilometrů. Dříve byla volně přístupná do 450 metrů, kde byla ukončena jezírkem. Dnes je již veřejnosti zavřená železnými dveřmi. Proč? To je otázkou. Lidem se ale v okolí jeskyně dělá zle a podlamují se jim kolena. Byly zde objeveny nálezy hliněných nádob, bronzových sošek, zbraní, šperků ze zlata, ale také lidských a zvířecích kostí. Údajně zde byli obětováni lidé i zvířata. Lidé prý zemřeli násilnou smrtí, což dokazovaly hluboké rány v lebkách a bronzové hroty šípů v žebrech, které se zde našly.
  4. Statek Pohádka. Tento statek se nachází na jihu Čech poblíž obce Čachrov. Místo je díky své šílené minulosti vyhledáváno mnohými zvědavci, ale také experty na paranormální jevy. Statek proslavil známý sériový vrah Ivan Roubal, který se sem v roce 1991 nastěhoval za účelem chovu jelenů. Na to ale nikdy nezískal povolení, tak začal chovat vietnamská prasata, kterým později předhazoval své oběti. Bylo mu prokázáno pět vražd, ale údajně zabil lidí více. Od roku 2000 sedí ve věznici na Mírově, kde by měl být do konce svého života.
  5. Velhartický hřbitov. Necelých deset kilometrů od statku Pohádka se nachází hrůzostrašný hřbitov. Jeho dominantou je kostel Sv. Máří Magdalény z roku 1373, který byl původně postaven na pohřebišti z dob Velké Moravy. To, že se nejedná o místo klidu a odpočinku, věděl už Karel Jaromír Erben, kterého tento hřbitov inspiroval k napsání balady Svatební košile. Podle pověsti se na hřbitově odehrávaly černé satanské mše s pokusem oživit mrtvé. Negativní síly, které byly přivolány, zde prý převládají dodnes.