5 odporně krutých způsobů, jakými se dříve mučily čarodějnice

Redakce

Čarodějnické procesy jsou obzvlášť temnou kapitolou historie lidstva, v níž figuruje i české území. Dřív, než byly mnohdy nevinné ženy upáleny na hranici, musely se ke svým údajným prohřeškům přiznat. No a jak jinak z někoho dostat to, co potřebujete, než ho trochu pomučit...

 1. Ordál
  Neboli zkouška vodou. Žena byla přivázána ke stoličce a potopena do jezírka. Pokud se neutopila, znamenalo to, že je nevinná, protože zasáhla vyšší moc a ušetřila její život. Kolik takto zkoušených žen myslíte, že uspělo?
 2. Palečnice
  Velmi populární mučící hračka, která byla řazena mezi ty mírnější. Malý šroubový lis byl nasazen buď mezi klouby (či přímo na ně) na prstech na rukou a pomalu utahován, dokud dotyčné prsty nerozdrtil.
 3. Španělská bota
  Tuhle křusku byste fakt nechtěli. Skládá se ze dvou utahovacích čelistí, které jsou zevnitř opatřeny kovovými hroty. Bota se navlékla na lýtko a postupně se stahovala kolem nohy. Často daný člověk vykrvácel nebo pak zemřel na následky infekce krve.
 4. Skřipec
  Při výsleších hojně používaný stůl, k němuž se obviněný přivázal za končetiny a byl celý natahován, dokud nepromluvil. Pokud nezazpíval, stroj mu vyrval ruce a nohy z kloubů a přetrhal vazy v trupu.
 5. Železná panna
  Železná panna je dřevěná nebo kovová konstrukce těsně obtahující celé tělo a zevnitř pobytá hřeby. Podle historiků se ale tento nástroj jako mučidlo reálně nikdy nepoužíval. Jeho předchůdce, obyčejná bedna plná hrotů, do níž se zavírali lidé, ovšem ano…

8 nejbrutálnějších trestů, které musely snášet ženy za nevěru v různých zemích světa

Krysy v žaludku a bodec ve střevech: 5 vůbec nejodpornějších způsobů mučení