5 “omluv”, které hádku nezachraňují, ale naopak ničí váš vztah

Pavla Gabrhelíková

Není omluva, jako omluva. A málokdo umí přiznat chybu s grácií a pokorou. Podívejte se, jak na první chvíli rozeznat, co se za partnerovou omluvou skrývá.

  1. Mrzí mě, že to tak cítíš. Tato odpověď je pohodlná, protože je slušná a navíc vás zbavuje zodpovědnosti za pocity toho druhého. Tím pádem z něj děláte viníka zodpovědného za celou nastalou situaci.
  2. Promiň, ale… Tuto omluvu nazývají psychologové prázdnou omluvou. Následné “ale” dává jasně najevo, že to nemyslíte vážně a chcete jen, aby druhý už zmlknul a nechal vás objasnit, proč nemá pravdu.
  3. Omlouvám se za to, co jsem udělal, a ty by ses měl teď omluvit taky. Upřímná omluva má vyjadřovat vaše výčitky a uvědomění. I když se domníváte, že je pravda na vaší straně. Nechte si stížnosti na jindy. Nebo se raději neomlouvejte vůbec.
  4. Je mi to líto, promiň, odpustíš mi to? Už se to nikdy nestane, proboha, promiň mi to… Cílem omluvy není donutit protějšek, aby se cítil provinile, a nakonec uklidňoval on vás.
  5. Omlouvám se. Jsem příšerný člověk. Vaše pusa vyslovuje omlouvu, ale vaše omluva se mění v tvrzení, které chcete vyvrátit. Podle psychologů jde o zmatenou komunikaci, která ničemu nepomáhá.

A jak má tedy taková omluva vypadat? Vyjádřete jasnou zodpovědnost za svoje skutky a projevte nad nimi lítost. Ale neočekávejte okamžité odpuštění. Nechte protějšek, aby si vás vychutnal.