5 povahových rysů, kterými se psy a fenky liší. Zvažte je, než si pojedete pro štěně

Pavla Gabrhelíková

Všechna štěňátka jsou miloučká. Jenže pak z nich vyroste dospělý jedinec, se kterým se musíte popasovat do konce jeho života. Nezáleží jen na tom, jaké plemeno zvolíte, ale i na tom, jaké vyberete pohlaví.

  1. Dominance. Psy žene testosteron k tomu, aby byli teritoriální a dominantnější než fenky. Proto se taky častěji rvou a někdy dokonce přebírají vedení i doma. Fenky takovou potřebu většinou nemají.
  2. Hravost. Hladina testosteronu má na svědomí i psí hravost. Psi s vámi budou blbnout, běhat, užijí si odpoledne s přerostlým štěnětem nebo budou nosit aport. Fenky se budou spíš mazlit a válet na gauči.
  3. Temperament. Chce to jedno dvě hárání a temperament z fenky vyprchá jako bublinky z otevřené limonády. Uklidní se a je z ní mladá uvědomělá dáma. Oproti tomu psi budou řádit, dokud jim to zdraví dovolí.
  4. Fixace na páníčka. Fenečky se rády drží svých majitelů. Proč by taky utíkaly od plné misky a teplé náruče? Psi jsou ale do světa. Narodili se, aby rozsévali své semeno a poznávali svět. Ke svému majiteli samozřejmě přilnou taky. Ale nebude to takové, jako u věrných fen.
  5. Žádná záruka. Toto samozřejmě není dogma. Můžete si pořídit psa, který se od vás nehne, a dominantní hravou fenu, která se popere se vším, co jde kolem. Takže nic nezaručujeme. Ovšem pokud si pořizujete psa, zkuste tyto body zohlednit.
swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit