5 pravidel výběru správného náhubku

Pavla Gabrhelíková

I když žijete na samotě, psa na náhubek musíte naučit. Za dobu jeho života nastanou chvíle, kdy bude muset do veřejné dopravy nebo k veterináři. Náhubek je jistota, že pes nikomu neublíží.

  1. Nylonové náhubky nebrat! Hlavně ne v létě! Pes si ho buď sundá anebo mu neumožňuje chladit se. Kvůli tomu může zkolabovat a umřít na vnitřní přehřátí. Zrychleným dýcháním s otevřenou tlamu psi uvolňují i stres. Nylonový náhubek může mít pes na chvíli, ale ne na dlouho. Takže je vám k ničemu.
  2. Nenakupujte náhubek po internetu. Rozlišují se podle plemene a pohlaví psa, ale nevěřte tomu. Náhubek je třeba vyzkoušet. Náhubek musí sedět šířce hlavy a být utažený tak, aby si ho pes nemohl sundat. Možná budete muset udělat dírku navíc. Musí mít zároveň dost místa před čumákem.
  3. Správná velikost. Tím ale výběr správné velikosti nekončí. Pes si musí být schopný s náhubkem zívnout. To mu umožní dostatečnou svobodu při pití i chlazení. Nedávejte na rady prodejkyň ve zverimexu a stůjte si za svým. Trvejte na náhubku, který poskytuje dost prostoru pro psovu tlamu a zároveň na hlavě drží tak, aby si ho pes nesundal.
  4. Učit od štěněte. Pes si bude chtít náhubek sundat, ale snažte se ho zabavit povely nebo procházkou, aby přijal náhubek jako něco přirozeného. To trénujte v krátkých intervalech od štěněte. Náhubek budete potřebovat v dopravních prostředcích, kde nošení odměňujte pamlsky.
  5. Materiál. Kovové náhubky jsou u silnějších plemen nebezpečné, protože jím mohou menšího psa umlátit. Navíc je bolestivé, když s ním do vaší nohy narazí čumákem. Nejlepší jsou kožené, dražší náhubky, které jsou příjemnější pro psa i jeho okolí. Levnější a lehčí jsou umělohmotné náhubky.