5 příznaků toho, že má váš pes klíště

Pavla Gabrhelíková

Klíšťata jsou paraziti, kteří přenášejí nemoci nebezpečné nejenom pro lidi, ale i pro psy. Zejména starším psům a štěňatům můžou zadělat na velké problémy. I když před nimi psa poctivě chráníte, stejně se jim čas od času nevyhnete. Jak poznat, jestli někde není klíště, o kterém ještě nevíte?

  1. Našli jste klíště. Když najdete v pelechu nebo posteli napité klíště, dobře se podívejte, jestli se vašemu psovi někde neudělala boule ze zarostlé hlavy klíštěte nebo nemá další.
  2. Má horečku. Po zakousnutí klíštěte může mít pes mírnou i vysokou horečku. Možná ho za den přejde, zároveň ale může trvat i několik týdnů. Poznáte to podle suchého a horkého nosu, ztráty chuti k jídlu, třesu a nepravidelného dýchání.
  3. Škrábe se. Psi se drbou, ale jako majitel poznáte, kdy se škrábe víc než obvykle. Je možné, že si místo po klíštěti nebo s klíštětem olizuje. Raději ho prohlédněte.
  4. Třepe hlavou. Klíštata se mohou dostat pejskům i do sluchovodu. Jak klíště pije a roste, působí psovi větší a větší komplikace. Proto mu, zejména po pohybu ve vysoké trávě, uši prohlížejte.
  5. Cítíte bulku. Často na psa sahejte, obzvlášť pokud doma máte dlouhosrsté plemeno, jestli něco nenahmatáte. Klíšťatům se v huňaté srsti daří a snadno ho přehlédnete.