5 prohřešků, které by neměl psovi tolerovat žádný majitel

Pavla Gabrhelíková

Ne každý si zamiluje vašeho čtyřicetikilového staforda natolik, aby se jím nechal klidně i sežrat. Navíc pokud psa naučíte dodržovat pravidla, budete spokojenější všichni.

  1. Skákání. U štěňátek je velmi roztomilé, když začnou vyskakovat návštěvě do obličeje a tahat ji za vlasy. U třicetikilového pitbulla už to taková legrace není. Udělejte tomu přítrž už odmalička. Pokud jste zaspali, usměrňujte dospělého psa vodítkem a pozitivní motivací klidně i doma.
  2. Žebrání. Psí oči jsou záludná a neodolatelná zbraň. Dáte jim jen kousíček kuřete a máte v talíři celou tlamu. Nedělte se se psem o jídlo, jste vůdce smečky, pán jídla i hraček a takové chování je nepřípustné!
  3. Tahání na vodítku. Každé štěňátko by se mělo naučit chodit na vodítku. V opačném případě vás za něj bude tahat tělem i zuby. Ne všude může pejsek chodit na volno, i když je hodný. Odnaučte psa zahat, nebo budete v dospělosti ubližovat sobě i psovi.
  4. Štěkání, aby dosáhl svého. Opět: U štěňat je velmi roztomilé, když na vás začnou štěkat, kdykoliv chtějí to, na co nedosáhnou. Utněte to ale hned v začátku a nedovolte, aby váš pes bral štěkání jako donucovací prostředek. Sousedi vám poděkují.
  5. Žvýkání a okusování. Každý pejsek má v útlém věku období, kdy se z něj stane malá piraňa.  Učí se tak komunikovat s okolním světem. Ale ve smečce by mu to zatrhli. A taky by to udělali prostřednictvím zubů. Vy nebudete psa kousat, ale naučte ho, že se to nedělá.