5 rad, jak být skvělou kamarádkou

Eva Vogelová

Chtěla byste být skvělou kamarádkou, na kterou ostatní nedají dopustit? Poradíme vám, co byste měla pro svou přítelkyni udělat, aby vám přátelství vydrželo.

  1. Najděte si na svoji kámošku čas

Když přátelství s vaší kamarádkou kvete, nesmíte ho zanedbávat. Občas se stává, že musíte řešit spoustu věcí a na kámošku vám zbývá už jen málo času. Mávnete nad tím rukou, protože si řeknete, že vaše pouto nemůže tohle krušné období nijak narušit. To je velký omyl, který si myslí spousta lidí. Pokud přátelství neudržujete neustále, pouto se mezi vámi oslabí. Navíc vaše spřízněná duše potřebuje vědět, že jste tu pro ni vždy, když to potřebuje. Cítí se šťastnější, když má svoji nejlepší kamarádku neustále po boku. Uvědomte si, že některá přátelství jsou nenahraditelná. Investujte do nich čas za každých okolností.

  1. Staňte se skvělou posluchačkou

Často skáčete své kamarádce do řeči? Jednoduše ji přerušíte a začnete vést svůj monolog? Raději s tím přestaňte, protože takhle se skvělou přítelkyní nikdy nestanete. Měla byste poslouchat, o čem vaše kamarádka mluví. Pokud ji přerušíte, znamená to, že vás její poznatky, názory a problémy nezajímají. Značí to, že chcete mluvit hlavně o sobě. Uznejte sama, že takhle by se kamarádky k sobě chovat rozhodně neměly. Vaše kámoška by si mohla přijít zanedbaná. Občas potřebuje, abyste jí pozorně naposlouchala a snažila se jí porozumět.

  1. Nesuďte ji

Nemusíte se svojí kamarádkou ve všem souhlasit. To po vás ani ona nebude chtít. Chce se vám hlavně svěřit. Možná si můžete myslet, že to, co vaše přítelkyně udělala nebo udělá, je špatně, o to však vůbec nejde. Pokud jí chcete být skvělou kámoškou, stůjte při ní, ať udělá cokoliv. Důležitou součástí přátelství je i to, že se člověk tomu druhému vyzpovídá, aniž by byl za to od něj kritizován či souzen. Touží být jen pochopen a podpořen. Inspirujte se tím a budete z vás skvělá kamarádka.

  1. Nikdy neváhejte své kamarádce pomoci

K přátelství patří i pomoc. Když chcete být skvělá kamarádka, nevyhnete se tomu. Pokud máte pocit, že se vaše přítelkyně cítí smutná, zajímejte se o ni. Zeptejte se, co se jí stalo. Dáte tím najevo, že o ni máte zájem. Už jen díky tomuto gestu se jí uleví, protože bude vědět, že pro vás něco znamená. Možná nebude ve vašich silách jí pomoci, ale můžete svoji kamarádku alespoň pevně obejmout a pozvat ji na něco sladkého. Bude si vás za to vážit. V budoucnu možná také budete potřebovat její pomoc a ona vám ji určitě ráda poskytne také.

  1. Snažte se říkat častěji ano než ne

Chápeme, že máte svůj život a povinnosti. Někdy se může stát, že svoji kámošku opravdu musíte v něčem odmítnout. Nedělejte to však často. Mohla by si myslet, že už s ní nechcete kamarádit a vyhýbáte se jí. Zve vás často na oběd, party nebo výlet? Snažte se jí někdy opravdu vyhovět, i když se vám třeba nechce nebo máte plný diář. Budete mít ze sebe dobrý pocit. Pokud budete někam chtít jít vy, vaše kamarádka vás určitě také ráda doprovodí.