5 rad, jak přežít stěhování do zahraničí

Eva Vogelová

Chystáte se na hodně dlouhou cestu do zahraničí, nebo máte v plánu se tam dokonce nastěhovat? Máme pro vás několik rad, jak to na drsném začátku přežít psychicky i fyzicky.

  1. Nenechte si rodinou a přáteli diktovat, co máte dělat. Vaši blízcí o vás jistě budou mít strach. Pokud vám vůbec schválí stěhování do zahraničí, budou vám neustále vtloukat do hlavy, ať se držíte zkrátka. Nenechte si od nich ale nic diktovat, bude to jen vaše prožitá cesta s horou zkušeností. Dělejte to, co vy uznáte za vhodné. Vytvořte si vlastní program.
  1. Buďte skromní. Skromnost je na cestách důležitá, budete si muset zvyknout na tamní podmínky, které možná budou horší než u vás doma. Počítejte raději s nižším standardem. Budete muset být skromní i v balení věcí. Nemůžete si s sebou odtáhnout celou skříň. Napište si seznam věcí, které budete opravdu potřebovat, a víte, že se bez nich neobjedete. Do takové kolonky se řadí hlavně elektronika, léky, peníze, doklady a pár kousků oblečení s botami. Ostatní věci z kufru vyhoďte, můžete si je pořídit na místě.
  1. Počítejte s tím, že to bude na nic. Když se přestěhujete do zahraničí, nepočítejte s tím, že tam bude všechno nádherné. Ubytování může být mnohem horší, než pronajímatelé zveřejňují na fotkách. Ze začátku možná budete muset kvůli financím snížit svůj standard. Podle toho, kam se hodláte stěhovat, si budete muset zvyknout na tamní jídelníček. Pokud onemocníte, budete hledat doktora a řešit ošetření s pojišťovnami. Zvykat si na nové prostředí a kolektiv také nemusí být nic příjemného. Jednoduše počítejte s tím nejhorším a možná budete po příjezdu příjemně překvapeni. Rozhodně je to lepší, než abyste to udělali obráceně. Myslete na všechny pozitivní důvody, proč se do zahraničí vydáváte. Zatněte zuby a bojujte. Překonáte začátek a pak se to zlepší.
  1. Vyjděte z komfortní zóny. Možná budete mít z některých věcí strach, ale zkuste ho překonat. Nebuďte zalezlí jen u sebe na pokoji. Poznávejte nové lidi, místa a akce. Odvažte se. Nezapomeňte na nějaké ty výzvy a překonávání sebe sama. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se tam stěhujete. Až překonáte jednou svoji komfortní zónu v zahraničí, budete to chtít dělat pořád. Zároveň se však do všeho nehrňte po hlavě. Nezapomeňte být i trochu opatrní.
  1. Za každých okolností zůstaňte pozitivní. Nejdůležitější pravidlo ze všech je zůstat za každých okolností pozitivní. Nemusí se vám dít jen hezké věci, ale s otevřenou myslí je dokážete překonat. Může vám být z něčeho opravdu na nic, bude se vám chtít brečet a dotknete se dna. V takových případech se znovu zvedněte a vyšplhejte zase nahoru. Při tom všem nezapomínejte být pozitivní. Pokud byste byli negativní, všechno se promění v hotové peklo. Navíc pozitivní lidé k sobě přitahují další pozitivní jedince.