5 stavů, které psi dokážou vycítit. Budete překvapení, co všechno o vás vědí

Pavla Gabrhelíková

O psech je známo, že to jsou nejlepší psychologové. Není to tak úplně od věci, protože jejich intuice funguje mnohem lépe než naše a i navzdory moderní době, jsou jejich instinkty v pořádku. Až se váš pes příště bude chovat divně, možná vás varuje.

  1. Nálady. Jako jedno z mála zvířat dokáže pes rozeznat, jesti se usmíváme nebo pláčeme. Vnímají i řeč našeho těla. Během toho dlouhého času, který tráví po boku lidí, se stali dokonalými identifikátory naší nálady. Jsou schopni se naladit na naši vlnu, proto poznají, kdykoliv jsme nervózní, deprimovaní, vyděšení nebo šťastní. A na tuto náladu reagují.
  2. Těhotenství. Psi mají výborný čich, díky kterému poznají změnu hormonální rovnováhy. Proto jsou schopní rozpoznat, že je s vaším tělem něco jinak, jinými slovy, že ve vás roste miminko. Pokud nemáte doma zas tak velkého senzibila, dřív nebo později mu stejně dojde, že se něco děje, kvůli narušení rutiny.
  3. Záchvaty. Rozpoznat záchvat dokáží většinou jen speciálně vycvičení psi. Poznají příchod hypoglykemického i epileptického záchvatu ještě dřív, než to tuší člověk. Před záchvaty se totiž lidem zvedá hladina stresových hormonů. Jakmile tyto změny pocítí, začnou vás odvádět od stolů a věcí, které můžete shodit, na místo, kde sebou můžete bezpečně plesknout a záchvat přežít.
  4. Bouřky. Na to, jak psi dokáží předpovědět příchod bouřky, existuje několik teorií. Někteří vědci se domnívají, že cítí změny statické elektřiny ve vzduchu, někteří zase, že jsou schopni zachytit barometrický tlak. Každopádně příchod bouřky ohlašují kňučením, přecházením po místnosti a všemožně se projevující nervozitou.
  5. Rakovina. Psi mají tak dokonalý čich, že je jde dokonce vycvičit k rozpoznání rakoviny plic, močového měchýře nebo prsu, a to pouhým nasátím pacientova dechu. Prokázala to studie z roku 2006.