5 tipů, jak rychle naučit kotě chodit na kočičí záchod

Eva Vogelová

Plánujete si pořídit kotě a chcete, aby si rychle zvyklo chodit na kočičí záchod? Máme pro vás několik tipů, které vám s tím pomohou.

  1. Zbavte se velkých kytek

Pokud si domů vezete kotě, ideální by bylo, kdybyste se zbavili všech velkých kytek v květináči. Kočky přitahují hlinité a písčité povrchy. Mohlo by se stát, že si svůj záchod udělá ve vašich květináčích. Možná máte své kytky rádi a nechcete se jich za žádnou cenu zbavovat. V tom případě je alespoň něčím přikryjte, aby kotě zbytečně nelákaly. Až se kočka naučí vykonávat potřebu v záchodku, bude menší šance, že si ho udělá z vaší květiny.

  1. Vyberte vhodný kočičí záchod

Na výběru kočičího záchodu záleží. Musí se v něm zvířeti líbit, aby tam chtělo samo chodit vykonávat potřebu. Kočka potřebuje mít v záchodku dostatečný prostor. Kotě je sice malé, ale myslete na to, že vám za několik měsíců vyroste. Čím větší záchod budete mít, tím se tam bude kočka cítit lépe. Malé kotě může mít problém do většího záchodu vlézt, proto mu můžete udělat malý schůdek, aby se tam bez problémů dostalo samo. Můžete si pořídit uzavřený či otevřený záchod. Ten uzavřený bude vyhovovat vám, protože kočičí výkaly z něj nebudou tolik zapáchat a kočce se nepodaří házet stelivo ven. Některé kočky záchodky s víkem však nemají rády. Z toho důvodu nejdříve oddělejte otevírací dvířka a až si vaše kotě na záchod zvykne, vraťte je tam. Kočičí záchod umístěte někam, kde bude klid. Rozhodně ho nedávejte na místo, kde je rušno. Kočky nemají rády, když je při vykonávání potřeby něco ruší.

  1. Několikrát postavte kotě do záchodu

Ve chvíli, kdy si nové kotě přinesete domů, dejte ho do záchodu. Nemusí hned vykonat svoji potřebu, ale je důležité, aby vědělo, že jde o jeho teritorium. Musí si na něj zvyknout. Dávejte ho tam několikrát denně. Mějte trpělivost a dávejte ho do záchodku tak dlouho, dokud tam nezačne chodit samo. Když uvidíte, že se kotě chystá vykonat svoji potřebu mimo záchod, rychle ho chytněte a odneste ho tam. V prvních dnech je potřeba, abyste strávili většinu času se svým kotětem. Lépe si na vás zvykne a naučí se poměrně rychle chodit na záchod. Stačí ho neustále pozorovat, hrát si s ním a dávat často na záchod.

  1. Kotě netrestejte, ale chvalte

Kotě se naučí na záchod chodit rychle, když ho budete pozitivně motivovat. Nijak ho netrestejte, uvědomte si, že jde v podstatě o miminko, které teprve poznává svět. Když ho budete trestat ve spojitosti se záchodem, může si k němu vytvořit odpor. Pokud vykoná potřebu někde v bytě, nechte ho, ať si ke svým výkalům samo přičichne a hned poté ho odneste do záchodku. Když si všimnete, že kotě konečně vykonalo svoji potřebu ve svém záchodku, pochvalte ho. Dejte mu pamlsek nebo se s ním pomazlete.

  1. Nezapomeňte kočičí záchod často uklízet

Kočky jsou čistotná zvířata, nerady dobrovolně chodí do špinavého prostředí. Stelivo měňte zhruba dvakrát denně. Na začátku byste to měli dělat pokaždé, když vidíte, že si vaše kotě ulevilo. Mnohem raději bude chodit vykonávat potřeby do čistého záchodku.

Témata:, ,