5 tipů, jak se během bouřlivé hádky hodit do klidu

Eva Vogelová

Hádky jsou nepříjemné, ale přesto se jim občas nelze vyhnout. Během nich jde rozum do pozadí a do popředí vystupují emoce. Máme pro vás několik tipů, jak se během hádky zklidnit, abyste mohli zase myslet racionálně.

  1. Nesnažte se za každou cenu zvítězit. Než by vaše hádka dospěla až k házení s talíři, ustupte. Uvidíte, co se stane, když rezignujete a necháte vyhrát protistranu. Uvědomte si, že jde o člověka, kterého máte rádi a chcete pro něj jen to nejlepší. Nemusíte mít pokaždé poslední slovo. Když se vzdáte, po chvíli se vám uleví.
  2. Zkuste se vžít do role druhého člověka. Hádky jsou vždycky o tom, že mají dva lidé různé názory na určitou situaci či věc. Každý většinou sobecky kope pouze za sebe. Zkuste to příště udělat jinak. Nebude to jednoduché, ale když se s někým začnete hádat, zkuste se vžít do jeho situace. Namísto toho, abyste ho zahrnuli svými argumenty, se zeptejte, proč na svém názoru tak zarytě trvá a jaké okolnosti ho k němu vedou. Tyto otázky vás oba zklidní a budete spolu jednat rozumněji. Snažte se svého protivníka pochopit. Když uvidí, že mu dáváte prostor a respektujete ho, udělá pro vás to samé.
  3. Počítejte od stovky do nuly. Předtím, než řeknete něco, co vás bude později mrzet, raději si začněte v duchu počítat. Zkuste to vzít od stovky dolů. Budete muset zapojit mozkové závity, abyste v rozčílení nepřeskakovali čísla. Díky tomu se vám dostane tep zase do normálu.
  4. Vneste do hádky trochu legrace. Hádku nejlépe zmírníte tak, že ji začnete brát s nadsázkou. Obhajujte se ironickými argumenty. Můžete se pokusit udělat si legraci z protivníka. Z vaší hádky se najednou stane vtipný dialog. Pokud to dopadne dobře, oba se zasmějete a naštvání rázem přejde v dobrou náladu. Když vaše ironie nebude oceněna, můžete se pochválit za to, že jste to alespoň zkusili.
  5. Obejměte se. Pokud se hádáte s někým, koho důvěrně znáte, obejměte ho. Překonejte svůj vztek vůči druhému člověku a nabídněte mu svoji náruč. Nejspíš ho to překvapí a přestane se s vámi na chvíli hádat. Trochu se navzájem zmáčkněte a oba dva se trochu uklidníte. Uvědomte si, že jste si blízcí a máte se rádi. Vašim původním záměrem jistě nebylo útočit na sebe, ale držet za jeden provaz.