5 tipů, jak si udělat z telefonu nejlepší osobní asistentku

Lucie Bryndová

Mít svou vlastní asistentku už dávno není výsadou ředitelů velkých firem. Ať už podnikáte, jste zaměstnaní, studujete, nebo jste třeba maminkou na mateřské, zorganizovat si program a naplánovat celý týden dá často zabrat. Proč si to nezjednodušit? Na to, abyste si udělali ve věcech pořádek, nepotřebujete fyzickou pomoc, vystačíte si jen se svým chytrým telefonem. Jak si z něj udělat nejlepší osobní asistentku, která vám pomůže ušetřit čas i rozpočet?

  1. Zjistěte, co nabízí váš operační systém. V první řadě je důležité zjistit, co nabízí operační systém telefonu, který používáte. Jestli máte telefon od Apple, na operačním systému iOS běží primárně virtuální asistentka Siri. Uživatelé telefonů Samsung pak mají v základní výbavě hlasového asistenta Samsung Bixby a například Huawei aktuálně pracuje na virtuálním asistentovi, který bude schopen rozpoznat náladu svého uživatele a přizpůsobí tomu své reakce. Kromě těchto asistentů si máte možnost řadu dalších nainstalovat přes Google Play nebo App Store.
  2. Ujasněte si, co od osobní asistentky očekáváte. Vývojáři virtuálních asistentek se předhánějí, kdo bude mít asistentku dokonalejší a která bude mít více funkcí. Zamyslete se nad tím, co všechno si potřebujete usnadnit, co od asistentky očekáváte a do jaké míry chcete, aby vaše zařízení ovládala. Na výběr je z obrovského množství aplikací, tak si pořádně nastudujte, co která dovede, a podle toho se rozhodněte pro její nákup či bezplatnou instalaci.
  3. Vyberte si vhodnou aplikaci. Po detailním prostudování jednotlivých možností si dle svých preferencí jednu aplikaci vyberte. Mezi nejlepší aplikace virtuálních asistentek současnosti patří:
  • Google Assistant. Dokáže skvěle využívat informací z internetu, aby zodpověděla vaše otázky. Umí pracovat s Google Maps, a tak vám poskytne velmi přesné informace v momentě, kdy hledáte nějaké místo ve vašem okolí. Dokáže si pamatovat informace, které jste jí řekli až do doby, než jí dáte pokyn, aby je zapomenula. Umí mluvit v cizích jazycích. Automaticky přeloží krátké věty, které pak následně přečte, což využijete hlavně na místech, kde se nedorozumíte. A když se budete nudit nebo budete potřebovat zlepšit náladu, můžete o to asistentku požádat. Nabídne vám řadu her, vtipů nebo kvízů.
  • Bixby. Aplikace, kterou lze používat pouze na zařízeních Samsung, umí slušně vyhledávat na webu, stahuje aplikace z Google Play, podporuje inteligentní domácí technologie. Naučí se vaše zvyky, seznámí se s aplikacemi, které nejčastěji používáte, a zapamatuje si, na co jste se jí už ptali.
  • Siri. Virtuální asistentka, která je součástí operačních systémů iOS a dalších od společnosti Apple, podporuje širokou škálu příkazů, jako je puštění oblíbeného seriálu, spuštění cvičení, včetně provádění telefonních hovorů nebo plánování událostí. Lze ji ovládat nejen na telefonu, ale také na Apple iWatch, Macu, Apple TV nebo pomocí sluchátek. Stále ale ještě nefunguje v češtině, což je pro řadu uživatelů velkým mínusem.
  1. Stáhněte si aplikaci do svého telefonu. Pak už jen stačí si aplikaci stáhnout, provést potřebná nastavení a skamarádit se s ní. U žádné z aplikací to nebude trvat dlouho. Jsou poměrně snadno ovladatelné. Některé se dají používat také na počítačích nebo dalších zařízeních, takže nejste omezeni jen mobilním telefonem. Pokud máte synchronizovaný počítač s telefonem, o to bude mít asistentka práci jednodušší.
  2. Nechte ji pracovat za vás. Věřte, že jsou asistentky velmi inteligentní, a tak v řade úkonů nevyžadují vaši další asistenci. Nic víc už není potřeba. Užijte si tak získaný čas navíc. Kdykoli budete chtít od asistentky něco nového, nebojte se jí zeptat. Ráda vaše přání vyplní.