5 tipů, jak mít lepší sebedůvěru

mim

Máte problém se svojí „současnou verzí“ a dáváte si proto předsevzetí, ostatně ta samá jako každý rok? Nebo sama sebe přesvědčujete, že žádná nepotřebujete, ale stejně vám něco vzadu v hlavě říká, že by se něco změnit mělo? Většina předsevzetí nevydrží, tak si dejte jen jeden úkol kdykoliv během roku k realizaci a pracujte na své sebedůvěře.

Novoroční předsevzetí nabytí zdravé sebedůvěry rozhodně nepřispívají. „Neexistuje žádný produkt, ani zázračná pilulka, která vás udělá krásnější a šťastnější na počkání. Základem zdravého postoje k sobě samotné je uvědomit si, že jste krásná taková, jaká jste, a máte nárok prokázat sama sobě stejně tolik lásky, kolik prokazujete ostatním,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Mária Mária Tóthová Šimčáková, odborná garantka Projektu Sebedůvěry Dove.

To samozřejmě není vůbec jednoduché. Připomeňme si pár jednoduchých pravidel blahodárných pro vaši duši, které vám s nabytím sebedůvěry určitě pomohou.

  1. Oslavujte své tělo. Ono pracuje pro vás, tak mu to oplaťte! Každý týden ho něčím konejšete, ať už to bude návštěva kosmetického salonu, masáž nebo třeba jen vědomé pohlazení. Někdy se na to zapomíná, ale jiné tělo už nedostaneme…
  2. Naučte se mít ráda samu sebe. Jak na to? Pravidelně projevte svému tělu uznání za to, co všechno dokázalo. Vaše tělo žilo, pracovalo, sportovalo, možná i rodilo a vychovalo děti. Zdá se vám to málo? Je normální, že se tělo věkem mění. V neposlední řadě má každé tělo jinou konstituci. Nesrovnávejte se proto ani s modelkami, ale ani se sousedkou. Když si budete vážit samy sebe, nezáleží na tom, co si myslí ostatní, a můžete kráčet s vědomím své pravé hodnoty. Co třeba si napsat na zrcadlo nějakou pochvalu a každé ráno si ji do zrcadla říct?
  3. Síla slova. Myslete a mluvte pozitivně. Slova mohou mít obrovský vliv na to, jak vnímáme svou hodnotu. Neustálé stěžování na svou postavu může jen posílit pocit, že jste ošklivá, tlustá a tak dále.
  4. Zamyslete se nad vnímáním krásy, jakou nám předkládají média. Uvědomte si, že obrázky krásných žen prezentovaných v časopisech či na sociálních sítích nejsou jen výsledkem rafinovaného líčení a nasvícení, ale i detailních počítačových úprav, které probíhají před zveřejněním. Už k tomu bylo napsáno mnoho, tak si ve volné chvíli projeďte články na téma „fotky před a po úpravách.“
  5. Zapracujte na sebedůvěře i svého okolí, zejména dcer. Naučte je poznat svou hodnotu ve světě přeplněném nerealistickými obrazy fyzické krásy. Ukažte jim zdravý postoj ke stravování, sportu a péče o sebe samu.