5 věcí, které jste nevěděli o vánočních světýlkách

mim

  1. Thomas Alva Edison si nechal patentovat v roce 1879 první žárovku. O rok později si v čase Vánoc pozval do laboratoře v kalifornském Menlo Parku úředníky a aby do jeho pracovny po tmě trefili, cestu osvítil pár zavěšenými světýlky. Tím byly položeny základy budoucích vánočních světýlek.
  2. Na vánoční stromek byla světýlka poprvé zavěšena v roce 1882 Edisonovým zaměstnancem Edwardem H. Johnsonem, píše web Extrastory.cz. Na rozsvěcení tenkrát přišli i novináři, kteří byli stromkem s osmdesáti červenými, modrými a bílými žárovkami ohromeni. Jak víme, do té doby se místo světýlek používaly klasické svíčky, s nimiž ale souviselo riziko požáru. Novináře jistě dostalo i to, že stromek stál na otáčivém podstavci, což muselo vypadat velmi působivě.
  3. Světýlka se sice lidem líbila, ale nebudila v nich důvěru. Navíc k jejich zapojení byl třeba elektrikář, což situaci zrovna neulehčovalo. Ještě na konci devatenáctého století se světýlky osvětlovaly jen výlohy obchodů a stromy bohatých lidí.
  4. Změnilo se to v první dekádě dvacátého století, kdy začal Albert Sadacca prodávat ozdoby i světýlka. K propagaci světýlek využil toho, že několik stromků vzplálo kvůli svíčkám. Doporučoval proto lidem radši používat právě světýlka.
  5. Edisonova firma General Electric pak navrhla prototyp, k jehož zapojení konečně nebylo zapotřebí elektrikáře. Světla zahrnovala osm žárovek a stála dvanáct dolarů. Od třicátých let minulého století jsou světýlka skoro v každé americké domácnosti.