5 věcí, kterými lezete na nervy skutečně duševně nemocným lidem

Pavla Gabrhelíková

Plácáme nesmysly a kolikrát si neuvědomujeme, že tím můžeme ublížit. Spousta lidí v našem okolí bojuje s depresemi nebo má v rodině někoho psychicky nemocného. A legrace to skutečně není.

  1. Špatně používáte slovo depresivní. Jasně, je smutné, že vám zrušili oblíbený seriál. Ale určitě kvůli tomu nebudete páchat sebevraždu. Lidé s depresemi velmi trpí, často dokonce tak, že raději ukončí svůj život. Deprese je skutečně závažnou a nebezpečnou duševní chorobou. Takže si tohle slovíčko příště odpusťte.
  2. Z každé vraždy obviňujete duševně nemocné. Věřte, že duševně nemocní ve vašem okolí se spíš stanou obětí takového činu, než že by něco takového spáchali. Podle studie z roku 2015 je mezi násilníky skutečně duševně chorých méně než 5 procent.
  3. Říkáte o někom, že je magor nebo psycho. Nemyslete si, že když někdo trpí schizofrenií, nedokáže odhalit, že si z něj střílíte. Navíc jak by se vám líbilo, kdyby například vaše maminka začala trpět duševní poruchou a někdo by ji oslovoval jako „psycho“?
  4. Mluvíte o člověku jako „o tom nemocném“. Představte si, že máte rakovinu. A někdo o vás mluví jako „o tom s rakovinou“. Asi by vám to nebylo příjemné. Zkuste si na dotyčném najít něco jiného, podle čeho si ho budete pamatovat.
  5. Diagnostikujete. Kdykoliv se někdo chová divně, začneme střílet návrhy, jakou duševní chorobou asi trpí. Něco tvrdil a pak si to nepamatuje? Tak to bude určitě schizofrenik! Celý den proleží v posteli u hororů? Tak ten určitě trpí depresemi! Nechte raději diagnózy lékařům.