5 velikonočních zvyků, které byste ani letos neměli vynechat

Redakce

Velikonoční svátky jsou za dveřmi. S nimi jsou spojené různé tradice, které nás každý rok provázejí. Jste na ně připravení?

  1. Hledání pokladu. Na Velký pátek je zvykem hledat poklad. Pokud chcete trochu zbohatnout, teď máte příležitost. Všechno doma prošmejděte. Možná najdete alespoň něco, co jste v minulosti ztratili. Podle pověsti vám nalezené věci přinesou klid na duši.  
  2. Pečení mazance. Mazanec se zpravidla peče na Bílou neděli. Velikonoční bochník se dělá ze sladkého kynutého těsta, stejně jako vánočka. V minulosti se mazanec pekl buď jeden velký, nebo několik menších pro každého člena rodiny. Záleželo na postavení ve společnosti a majetku v rodině.
  3. Pletení pomlázky. Zatímco pečení je práce pro ženy, plést pomlázky by měli jen muži. Stačí někde sehnat vrbu, ukořistit si z ní šest proutků a vytvořit ji. Pak už jen doma najdete barevné mašličky, kterými ozdobíte pomlázku a můžete se vydat na lov žen. V dnešní době se bohužel muži spokojují jen s jedním prutem, nebo si pomlázku pořídí v obchodě.
  4. Zdobení vajíček. Zdobení vajíček je jeden z nejrozšířenějších zvyků u nás. Pokud někdo příliš nechce řešit Velikonoce, nazdobí alespoň vajíčka. Existuje spousta kreativních technik, ale nejčastější z nich je obarvení barvami, případně dozdobení nálepkami.
  5. Koledování. Většina děvčat pravděpodobně Velikonoce nenávidí, protože jim můžou muži oficiálně naprášit na zadek. To, že mlácení pomlázkou má mít pro ženu pozitivní vliv, si musel v minulosti vymyslet nějaký chlap. Ve městech tento zvyk pomalu upadá, ale na vesnicích se stále drží.

A teď trochu netradičně: 10 důvodů, proč neslavit Velikonoce

Masky velikonočních zajíců, ze kterých se počůráte strachy