5 vztahových rad od rozvodových právníků, které vás bezpečně odradí od manželství

Pavla Gabrhelíková

Manželství je jako sázka do loterie. Většinou to nevyjde, ale když to klapne, je to absolutně boží. Více než polovina manželství končí rozvodem. Proto, než řeknete své “ano”, je dobré popřemýšlet o těchto pěti věcech.

  1. Manželství je právní závazek. Právník James Sexton se sedmnáctiletou praxí v New Yorku varuje: “Rozumíte, co to vůbec znamená? Jaké máte povinnosti vůči partnerovi? Jak se dělí váš majetek v případě rozvodu? Není to jen cár papíru. Uzavřeli jste nejzávaznější smlouvu, kterou kdy v životě uzavřete. A platí až do smti!”
  2. Mějte jasno v tom, co od partnera chcete, a nepočítejte, že se změní. Sexton dále říká: “Vždycky lidem připomínám, že se rozvádí s tím, koho si vzali. Ženy často říkají, že nemohou uvěřit, že je jejich muž takový škrt. A já se ptám, jak zacházel s penězi, když si ho braly. A ony řeknou: Byl dost šetřivý.”
  3. Musíte mluvit o penězích. Rozvodová právnička s desetiletou praxí Linda Zhou radí: ”Spousta lidí si bere studentskou půjčku, má dluhy na kreditkách nebo dokonce nějaký vlastní účet, kde hromadí peníze. Je dobré předmanželskou smlouvou vyřešit, co by se s dluhy i investicemi dělo při rozvodu.”
  4. Atraktivní a zajímavý partner nemusí být dobrý / á manžel / ka. James Sexton taky chce, abychom si uvědomili tohle: “Randění a manželství jsou dvě úplně rozdílné věci. Máte přítele. Je atraktivní a živí se jako muzikant nebo vlastní bar, což jsou velice sexy zaměstnání, ale taky je to člověk, který často cestuje, je do noci pryč a své práci podřizuje všechno. Opravdu chcete být s tímto člověkem do konce života? A co až budete mít děti? Co bude pak?”
  5. Pokud se chcete rozvést, zůstaňte hlavně v klidu. Newyorský rozvodový právních Val Leayman tvrdí: “Nejhorší je, když lidé, které zastupuji, hrají hru na vítěze a poraženého. Přestávají se soustředit na to důležité a místo toho je pro ně hlavní, aby zničili protějšek. Při rozvodu je důležité se něčeho chytit. Třeba kariéry. Pak se přes toto období přenesete rychleji a nezaseknete se někde uprostřed.“