5 znamení, že jste lepší a schopnější, než si myslíte

Eva Vogelová

Možná vám chybí sebevědomí a myslíte si, že byste mohli být v různých životních oblastech lepší. Přemýšleli jste někdy nad tím, že se pletete? Co když jste lepší, než si ve skutečnosti myslíte? Pochvalte se za to, co děláte!

  1. Snažíte se zvládnout maximum, i když si to nemyslíte

Máte pocit, že neděláte ve svém životě dost věcí, za které byste se mohli pochválit? Možná byste se mohli zastavit a napsat si seznam věcí, které neustále děláte. Započítejte tam i běžné maličkosti, nad kterými byste se za normálních okolností ani nepozastavili. Nákup, úklid, vaření, práce, věnování času partnerovi nebo rodině, starost o domácího mazlíčka nebo pomoc kamarádovi v nouzi. Když se zamyslíte, nejspíše toho najdete ještě mnohem více. Součet všech činností, které děláte, je pěkně dlouhý. Možná konečně uznáte, že se občas musíte pochválit, i když vám vše nevychází podle vašich představ.

  1. Umíte říkat ne

Když se vám něco nelíbí, odmítnete to. Rádi občas někomu pomůžete, ale když víte, že je toho na vás moc, nebudete se kvůli tomu přepínat. Pokud se vám ze srdce něco nezdá, nenecháte se druhým člověkem přesvědčit. Říct ne, znamená projevit svůj názor na určitou věc. Možná si rozhodnutí později vyčítáte a myslíte si, že jste špatní. To je nesmysl. Odpovědět někomu ne, chce odvahu. Díky tomu víte, že ji máte. Žijete svůj život, rozhodnutí vždy závisí jen na vás. Nikdo by vám ho neměl vyčítat, ale naopak ho respektovat.

  1. Děláte věci, které vás nebaví, ale zvládáte je

Všichni občas musí dělat něco, co jim není příjemné. Důležité je, že takové chvíle či situace překonáváte. Chápete, že život přináší i nemilé věci a vy se jim musíte postavit. To je důvod k tomu, abyste se pochválili a uvědomili si, že jste vážně dobří. Pokud však děláte vyloženě jen to, co vás nebaví, měli byste se nad tím zamyslet, zda vám to opravdu stojí za to.

  1. Nacházíte v negativních věcech pozitiva

Život vám hází klacky pod nohy, ale vy se pořád usmíváte. Problémy se snažíte aktivně řešit a ponaučit se z nich. Když něco svépomocí vyřešit nemůžete, necháte to být. Uvědomujete si, že je zbytečné se nad tím pozastavovat a plýtvat svojí drahocennou energií. Snažíte se být neustále pozitivní a vidět světlo i tam, kde opravdu není. Opět se můžete pochválit za to, jací jste. Nepodceňujte se.

  1. Jste odhodlaní pomáhat ostatním

Vždy, když má někdo z vašich blízkých potíže, neváháte a přispěcháte mu na pomoc. Máte dost svých starostí, ale pro svoji rodinu a přátele byste se rozkrájeli. Kdyby bylo potřeba, darujete jim i svoji ledvinu. V některých chvílích potlačíte své potřeby a upřednostníte ostatní před sebou. Jde o velké gesto, ale přehánět byste to neměli. Když jste ochotní podávat svým blízkým pomocnou ruku, jste si jistí, že by to byli schopní udělat i oni pro vás? Do jisté míry možná ano, otázka je, zda stejnou měrou jako vy.