5 způsobů, jak poznáte, že vám někdo neříká pravdu

Eva Vogelová

Lidé lžou denně, ale někdy to na nich nepoznáte. Někteří to dělají z dobré vůle, aby vám neublížili, ale jiní jen kvůli sobě. Ať je to tak, či tak, ve lži žít pravděpodobně nechcete. Prozradíme vám, jak poznáte, že vám někdo neříká pravdu.

  1. Dívejte se mu do očí

Když máte podezření, že vám někdo lže, zaměřte se na jeho oči. Oční kontakt vám totiž o něm může prozradit mnohé. U člověka, který je zvyklý říkat pravdu, není těžké odhadnout, kdy lže. Ve chvíli, kdy se ho na něco zeptáte a on se vám snaží lhát, jeho oči se těm vašim budou vyhýbat. Pokud je však někdo patologický lhář a neříká pravdu velmi často, naopak očima neuhýbá. Silně svým zrakem propaluje ten váš, abyste nepojali žádné podezření. Lhaní poznáte ze dvou extrémů. Buď se vám člověk pohledem vyloženě vyhýbá, nebo ho cíleně vyhledává a nespouští z vás zrak. Většinou u toho téměř ani nemrká.

  1. Všímejte si gest

Člověk, který lže, se cítí nejistý. Přešlapuje na místě, pohybuje nepravidelně rukama a nohama nebo si je dává do kříže. Zamotané nohy do sebe znamenají nejistotu, která může pramenit z vyřčené lži. To stejné platí, když si s něčím pořád hraje. Pohazuje si s klíči nebo v ruce žmoulá kapesník. Divných gest, která poukazují na nervozitu určitého člověka, je mnoho. Všechny o něm nemusejí vypovídat, že vyloženě lže, pokud z něj však chcete něco dostat a má divné pohyby, něco tají.

  1. Dávejte pozor, na to co vám říká

Někteří lháři mají svoji lež dokonale promyšlenou. Někdy se však musí přeřeknout. Pokud budete dávat bedlivý pozor na to, co říká, možná si všimnete, že si občas v některých výrocích odporuje. Mohou to být pouhé maličkost. Můžete s ním hrát slovní hru a nenápadně mu říct, že nesnášíte, když člověk lže. V této chvíli trochu znejistí. Pokud se začnete lháře na něco ptát a on vám všechno poví do nejmenších detailů, zbystřete. Detaily jsou totiž při vymýšlení lží to nejpodstatnější.

  1. Poproste ho, aby vám odpověď zopakoval

Pokud se lháře na něco zeptáte, dá vám obsáhlou a předem připravenou odpověď. Několikrát mu do jeho výpovědi skočte a dávejte najevo, že vám něco nesedí. Začne z toho být nervózní, protože pocítí vaši nedůvěru, a třeba zachybuje.

  1. Poslouchejte jeho hlas

Lhářům může přeskakovat hlas. Děje se to však jen těm, kteří si sami sebou nejsou jistí. Člověk, který lže, je většinou trochu v napětí a kvůli tomu mu může hlas vyletět o oktávu výš. Začne mít najednou i sucho v ústech, bude mít potřebu častěji pít a olizovat si rty. Znejistíte ho tím, že se ho zeptáte, zda není náhodou nervózní.

Témata:, ,