5 způsobů, jak se konečně začít mít rádi

Eva Vogelová

Nemáte se moc rádi a trápíte se tím? Nejraději byste byli někým jiným? To bohužel nejde, ale můžete změnit svoji nenávist k sobě na lásku. Poradíme vám, jak s budováním sebelásky začít.

  1. Objímejte se

Během objímání se uvolňuje oxytocin, který je známý především jako hormon lásky. Zmírňuje stres a navozuje příjemné pocity. Když někoho obejmete, cítíte k němu více lásky než v běžné komunikaci. Obtočte ruce kolem sebe a obejměte se. Možná se vám to může zdát směšné, ale funguje to. Vydržte ve svém vlastním objetí nějakou chvíli. Praktikujte to alespoň jednou denně. Během toho si představte, že objímáte osobu, kterou milujete. Ta osoba budete vy, takže ucítíte lásku k sobě.

  1. Skládejte si komplimenty

Vezměte si papír a tužku. Vzpomeňte si na všechny vlastnosti, kterých si na sobě vážíte. Nebojte se, že žádné nenajdete. Každý člověk má v sobě něco dobrého. Poté uvažujte nad svými úspěchy. Může jít o malé věci. Možná jste ve škole vyhráli závody v běhu nebo jste úspěšně odmaturovali či získali vysokoškolský titul. Uvědomte si, kolikrát jste někomu pomohli. Všechno si sepište. Ve chvíli, kdy seznam budete mít hotový, několikrát si ho přečtěte. Během toho si uvědomíte, že stojí za to, abyste se měli rádi.

  1. Smažte si účty na sociálních sítích

Sociální sítě spoustě lidem snižují sebevědomí. Lidé tam totiž převážně sdílí jen své úspěchy a ostatní mají tendenci se s nimi porovnávat. Pokud to děláte také, raději si smažte účty na sociálních sítích, nebo je výrazně omezte. Není možné se s ostatními srovnávat, každý člověk je jiný a má odlišné možnosti. Navíc vy vidíte jen konečnou fotku, ale její kontext se jen těžko dozvíte. Lidé na sociálních své fotky upravují, aby na nich vypadali dokonale. Ve skutečnosti mají vady stejně jako vy. Úspěšně své chyby zakrývají, aby byli atraktivní pro své sledující. Když si tohle všechno uvědomíte, budete se mít mnohem raději, protože pochopíte, že ostatní lidé si na dokonalost pouze hrají.

  1. Usmějte se na sebe

Nemáte se moc rádi a z toho důvodu se vám pravděpodobně vůbec smát nechce. Zkuste překonat počáteční odpor a usmívejte se na sebe, i když to děláte neradi. Smějte se na sebe do zrcadla alespoň jednou denně. Po chvíli si svůj úsměv zautomatizujete.

  1. Začněte sportovat

Nemusíte sportovat kvůli hubnutí. Když budete pravidelně cvičit, postupně se vám zpevní celé tělo, budete se v něm cítit lépe. Existují různé sporty, ze kterých si můžete vybrat. Možná si nějaký oblíbíte a budete ho dělat s radostí. Budete nadšení z toho, že jste v něm den ode dne lepší. Pokud si vyberete běh, zpočátku můžete uběhnout jen pár metrů, ale za několik týdnů už to může být pět kilometrů. Zaznamenávejte si pokroky, abyste na sebe mohli být pyšní, jak moc jste pokročili. Když zpozorujete, že vaše tělo podává čím dál lepší výkony, nebude důvod, proč byste ho neměli mít alespoň trochu rádi.